Ján Slota a kényes téma

A magyar kormány elvárja, hogy az új szlovák vezetés a jövőben határolódjon el a magyarellenes kijelentésektől – ismertette a magyar álláspontot Göncz Kinga külügyminiszter pozsonyi kollégájával, Ján Kubissal közösen tartott, tegnapi budapesti sajtótájékoztatóján. A mostani látogatásnak külön rangot adott, hogy a Robert Fico vezette, új szlovák kormány külügyminiszterének a magyar fővárosba vezetett az első hivatalos útja.

Szentesi Zöldi László
2006. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két politikus először tizenöt perces négyszemközti találkozón, majd egyórás plenáris megbeszélésen tekintette át a kétoldalú kapcsolatok legfontosabb kérdéseit.
Göncz Kinga emlékeztetett arra, hogy az utóbbi években sok fontos esemény zajlott a magyar–szlovák kapcsolatokban. Leszögezte, hogy a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja fontos szerepet játszott az előrelépésben. Rámutatott, hogy hazánkban sokan nehezményezték a Szlovák Nemzeti Párt választási időszakban elhangzott kijelentéseit, és utalt az 1994 és 1998 közötti időszak szlovákiai magyarokra nézve hátrányos megkülönböztetéseire is. A tárgyalásokon szó esett a magyarországi turisták közelmúltbeli pozsonyi hányattatásairól is. Göncz Kinga szerint Magyarország akkor tekinti majd lezártnak az esetet, ha megszüntetik a rendőri eljárást.
A külügyminiszteri találkozó ellen a Jobbik transzparensekkel tiltakozott a Bem téren. Molnár Tamás alelnök lapunknak elmondta: követelik a Benes-dekrétumok hatályon kívül helyezését, és elhatárolódnak Ján Slota kijelentéseitől.
*
Ján Kubis elöljáróban leszögezte, örül annak, hogy első hivatalos útja Budapestre vezetett, hiszen Szlovákia és Magyarország között sok a hasonlóság. Ezt követően néhány személyes megjegyzéssel folytatta. Kiderült, hogy a magyar külügyminiszternek ajándékot hozott Pozsonyból: édesapjának, Göncz Árpádnak nemrégiben szlovák nyelven megjelent könyvét. Elmondta azt is, hogy akár minden héten találkozna magyar kollégájával.
Konkrét politikai ügyekről szólva Kubis leszögezte, hazájának „új, fiatal kormánya van”, amely arra szövetkezett, hogy megvalósítsa programját. Arra kértem a miniszter asszonyt, hogy teljesítményünk alapján ítéljen meg bennünket – tette hozzá.
Lapunk megkérdezte Ján Kubist, nem tart-e attól, hogy a Szlovák Nemzeti Párt és magyarellenes vezetője, Ján Slota „magával ránthatja” a kormány legnagyobb pártját, a Smert – ennek első jeleként Robert Fico pártját kizárták soraikból az európai szocialisták. Válaszában a szlovák külügyminiszter leszögezte, hallott az esetről, őt azonban kormánytagnak kérték fel, azért pártpolitikai kérdésekről nem nyilatkozik. Többen is firtatták, elhatárolódik-e a Fico-kormány Slota vérgőzös kijelentéseitől? Kubis erre nem mutatott hajlandóságot, azt azonban elmondta, hogy a koalíciós szerződésben foglaltak szerint a kormány nem felel az egyes pártpolitikusok magánvéleményéért. A magyar turistákat ért sérelmekkel kapcsolatban Kubis úgy vélte, nem politikai természetű kérdésről van szó. Megkértem a miniszter asszonyt, egyedi esetekkel ne terheljük meg kétoldalú kapcsolatainkat – tette hozzá. Az új szlovák külügyminiszter azt is fontosnak tartja, hogy az országaink közötti kapcsolatot ne szűkítsük le a kisebbségi kérdésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.