Ingadozva ugyan, de csökkentek a nemzetközi piacokon meghatározó chicagói tőzsdén a gabonajegyzések a 33. héten. Az USA búzapiacán a kedvező időjárás és a tavaszi búza jó ütemben haladó betakarításáról szóló hírek alacsony szinten tartották az árakat. Az olyan nagy vásárlók, mint India és Irak még mindig tárgyaltak, így a piacon az időjáráson kívül az eladni vágyó befektetési alapok nyomták le az árszintet. Európában egy kicsit más volt a helyzet, mivel a gyengébb német, francia és lengyel búza terméskiesésről érkező hírei, és a több helyen átvonuló erős zivataros időjárás szinten tartotta a jegyzéseket. Az Agrograin Zrt. elemzői szerint a gabonatermékeknél a kereslet élénkülésére számítanak, annál is inkább, mert egy szélsőséges időjárás bármikor felboríthatja a gyengélkedő kereskedelmi trendet. Az energiaárak növekedése és az árfolyamok változásai is e kockázatot erősíthetik.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) áruszekciójában a búzára a jegyzések szeptemberre kicsit emelkedtek, decemberre nem változtak. A kismértékű áremelkedés a kereslet élénkülésének volt köszönhető. Az átlagtermés a Dunántúlon 4,65 tonna hektáronként, amit az Alföldön és az északi területeken 3,8 tonnára becsülnek. Takarmányárpából a jegyzések minden határidőre emelkedtek a héten. Az őszi árpából a betakarítást hivatalosan is befejezték. A Dunántúlon 4,3, míg az Alföldön és az északi régióban 3,6 tonna volt a hektáronkénti átlagos hozam.
Az elmúlt (34.) héten igazi hétfői hangulatban nyitott a kereskedés az áruszekcióban: a búza ára egyik lejáratra sem változott, a kukorica ára csak szeptemberre emelkedett 240 forinttal. A búza kedden még mindig nem lépett a hétfői apátiából, amihez a kukorica szeptemberi jegyzése is csatlakozott. Nem így a tengeri többi lejárata, amelyek
50-400 forintos sávban erősödtek. A búza jegyzése szerdán minden terminusa emelkedett. Szeptemberi jegyzése 20 forinttal 28200 forintra, a decemberi 50 forinttal 28450 forintra nőtt.
Csütörtökön a búza egy, míg az eurobúza valamennyi lejáratra erősödött, s emelkedett a takarmánybúza jegyzési ára is minden határidőre. A takarmánykukorica szeptemberi lejárata nem változott, a többi határidőre azonban emelkedtek az árak. Az arany unciánkénti határidős ára három határidőre csökkent, egyre nem változott. Pénteken az arany ára több lejárat esetében is csökkent, a gabonaárak azonban emelkedtek. A búza tonnája szeptemberre 600 forinttal 28800 forintra, decemberre pedig 800 forinttal 30050 forintra emelkedett. A kukorica árfolyama szeptemberi lejáratra stabil maradt 29300 forinton, a novemberi elszámolóár 400 forinttal 28400 forintra, a jövő májusi pedig 800 forinttal 30800 forintra drágult.

Kezdődik a Kormányinfó – kövesse élőben az Origón!