Napokon belül kitör a Manilától 300 kilométerre délkeletre lévő, 2460 magas Mayon tűzhányó. A hegycsúcs tíz kilométeres veszélyzónájából több mint harmincezer embert kell kitelepíteni – adta hírül az AFP. A szigetország középső részén fekvő vulkán kitörését februárra várták, de csak a múlt hónap közepétől mutatott komolyabb aktivitást.
A Fülöp-szigeteki hatóságok eddig 29 település kiürítését rendelték el, azaz alig néhány óra alatt összesen 34 276 embernek kell elhagynia otthonát. A veszélyeztetett területeken katonák segítik a menekülőket, a kormány nyolcvan teherautót irányított a helyszínre. A harmincegy ideiglenes befogadóhelyet korábban már alaposan előkészítették – jelentette be manilai sajtótájékoztatóján Avelino Cruz védemi vezető. A Fülöp-szigeteki vulkanológusok szerint a Mayon hatvanezer embert veszélyeztet. A katasztrófavédelem javaslatára csak Legaspi városból 10 500 embernek kell kiköltöznie, a polgármester azonban közölte, hogy sokan nem akarják elhagyni otthonukat.
A helyi rádió tegnap hajnalban egy óra alatt több földmozgást jelentett, majd arról számolt be, hogy lávafolyást is észleltek. A tűzhányó több kilométeres magasságba lövellt megolvadt kőzetdarabokat és mérgező gázokat, a hegy teteje fekete felhőbe borult. A vulkanológiai és szeizmológiai intézet az ötfokozatú skálán négyesre emelte a készültséget. Az intézet korábban nyolc kilométerre becsülte a körzetet, amelyet a kilövellő lávadarabok veszélyeztetnek, tegnapra viszont ezt tíz kilométerre növelték.
A Mayon eddig negyvenhétszer tört ki, legutóbb négy éve. A legpusztítóbb 1814-ben volt, akkor egy falu ezer lakója vesztette életét.

Eltűnt pásztói nőt keres a rendőrség