Könnyebb lehet a jelzálog-hitelezés

Hírösszefoglaló
2006. 11. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedvezőbb helyzetbe hozhatja az eladás előtt álló bankját a jelzálogbankokról szóló törvény módosításával, a jelzálog-hitelezéssel foglalkozó FHB-t a kormány. Az új szabály szerint a bank az ingatlan piaci értéke felénél több kölcsönt is adhat, ha az Országgyűlés elfogadja a jelzáloghitel-intézetről és a jelzáloglevélről szóló törvény módosítását. A tegnapi általános vitán az előterjesztő Tátrai Miklós pénzügyi államtitkár elmondta, hogy a módosítás elősegíti a jelzálog-hitelezés továbbfejlesztését, hozzájárulhat a hitelnyújtási lehetőségek bővüléséhez, s megtartja a jelzáloghitel-intézetek és az általuk kibocsátott speciális értékpapír, a jelzáloglevél biztonságát. Kiemelte azt a szabályt, amely alapján az európai gazdasági térség más tagállamának területén lévő ingatlan fedezete mellett jelzáloghitelt nyújthat, illetve ilyen hitelt megvásárolhat. Ugyanakkor ezen hitelek állománya nem haladhatja meg a teljes hitelállomány 15 százalékát – fűzte hozzá. Szabó Lajos szocialista politikus kiemelte, hogy a javaslat nem enyhít azon a követelésen, hogy a teljes hitelállomány nem lépheti túl a fedezetül szolgáló ingatlanok hitelbiztosítási értékének 70 százalékát, de hitelenként megengedi ennek kitöltését, maximum száz százalékig. Ezzel azonos szabály vonatkozik a futamidőre is – mondta, hozzátéve, hogy ezek a lazítások csak egyedileg növelik a hitelezési kockázatot.
A fideszes Dancsó József szerint a javaslat egyes elemei előremutatók, de a kockázatnövelő elemek miatt pártja nem támogatja azt. Rávilágított, hogy a módosítás igazi oka az, hogy a kormány kijelölte az FHB-t privatizálásra. Úgy tűnik, hogy azért lazítanának a szabályokon, hogy magasabb legyen a kockázat, amelyek akkor jelentkeznek, amikor már magánkézben lesz az intézmény, s ha esetleg csőd keletkezik, az ne az államot érintse – fejtegette a politikus. A törvényjavaslat részletes vitája várhatóan a parlament következő ülésén zajlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.