Megkímélt siemensesek a sikerdíjbotrányban

Hét gyanúsítottja van annak a sikkasztási ügynek, amelynek résztvevői állami közbeszerzésekből származó összegeket sikerdíjként futtattak át csak papíron létező és hajléktalanok által alapított vállalkozásokon. A Siemens Rt. több száz millió forintot utalt a fiktív társaságoknak, de a cég munkatársainak egyikét sem számoltatták még el.

Munkatársunktól
2006. 11. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még mindig körözi a rendőrség a 38 éves Schrődl András Zoltánt, aki az egyik főszervezője volt annak az eddig másfél milliárd forint kárértékű bűncselekmény-sorozatnak, amelyben közbeszerzésekből származó összegek kerültek sikerdíjként fiktív, hajléktalanok által alapított vállalkozásokhoz. Úgy tudjuk, a rendőrségnek adatai vannak arról, hogy Schrődl külföldre távozott, de hogy melyik országba, arra még jelenleg is várják a külföldi társszervektől az információkat.
Érintett a Siemens Rt. is, amely több száz millió forintot futtatott át a cégeken, például – az RTL Klub információja szerint – a Belügyminisztérium okmányirodai rendszerek kialakítására kiírt közbeszerzési pályázata után. Ekkor az egyik hajléktalan ügyvezető segített a Siemensnek, hogy megnyerje a pályázatot, amelyért csaknem 600 millió forintnyi sikerdíjat könyvelhetett el. Ezek az összegek végül visszakerültek a multinacionális vállalathoz.
Lapunk megtudta, hogy az ügynek jelenleg hét gyanúsítottja van: többségük a hajléktalanokból, kisebb részük pedig a fiktív cégek létrehozásában, a pénzek szállításában közreműködő szervezők közül került ki. Siemenses elszámoltatottja az eljárásnak nincs.
Schrődlt azért keresik a nyomozók, mert egyike volt azoknak, akik a cégeket a hajléktalanok nevére megalapították, és ő szállította a nincsteleneket azokba a bankokba, ahonnan a kétmillió forint alatti összegeket kivették. A férfi fizette ki a hajléktalanokat, esetenként három-ötezer forinttal. Schrődlnek egyébként könyvelőirodája van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.