A korábbi hónapokhoz hasonlóan ismét kedvezőbben alakult az államháztartás helyzete a prognózishoz képest – hónapról hónapra ez a megállapítás olvasható a Pénzügyminisztérium (PM) államháztartási hiányról szóló jelentéseiben. A pozitív folyamatokról beszámoló minisztériumi közlések alapja minden esetben az az előrejelzés, amelyben a pénzügyi tárca a valós hiánynál lényegesen rosszabbat ad meg annak érdekében, hogy a valós deficitadatot aztán kedvező hírként lehessen a közvélemény felé kommunikálni. A jelentések PR-szándéka jól látható a prognózisok és a valós számok összehasonlításánál: januártól októberig a PM „tévedése”, azaz a várt és valós adatok közötti eltérés eléri a 198,4 milliárd forintot. Mindez azt jelenti, hogy a pénzügyi tárca idén minden hónapban átlagosan 13 százalékkal ítélte magasabbnak az államháztartási hiányt a valóságos mértéknél. Amennyiben a pénzügyminisztériumi prognózisok teljesültek volna, úgy az idei államháztartási hiány – a parlament által tavaly év végén jóváhagyott 1545 milliárd forint helyett – most 2309 milliárd forintra rúgna, azaz majdnem 200 milliárd forinttal haladná meg a múlt héten megadott 2110 milliárd forintos hiányadatot.
Figyelemre méltó, hogy a PM az idén mindössze egy esetben, éppen a tavaszi parlamenti választások előtt „tévedett”: márciusban 262,5 milliárd forintos deficitet jelzett előre, a választások első fordulóját követő napon azonban kiderült, a valós hiány meghaladja a 353 milliárd forintot.
Csak remélni lehet, hogy a 2007-es költségvetési előterjesztés készítői a tervezés folyamán figyelemmel voltak a ténylegesen várható idei folyamatokra, s a többszörösen elszállt előirányzatokkal csak a nagyközönség előtt trükköznek – írta tegnap Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa, aki a Menedzsment Fórumon ismertetett elemzésében a jövő évi büdzsével kapcsolatban több száz milliárd forintra rúgó kockázatokra hívta fel a figyelmet. A közgazdász szerint a jövő évre előirányzott 6,8 százalékos deficitcél betartása a kormányzati politika elemi érdeke, a fiskális politikával szembeni hitelesség felépülésének záloga. Petschnig a 2007-es költségvetés teljesíthetőségét illetően 80 milliárd forintra becsüli az alkotmányossági kockázatot, tehát azt, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisíthet egy vagy több különadót. A társadalombiztosítási kassza előirányzatának teljesülését, valamint a MÁV 230 milliárd forintnyi adósságának rendezését ugyancsak bizonytalanság veszi körül, s a közgazdász szerint nem lesz tartható a közszféra bérbefagyasztása, valamint a tervezett kamatszolgálat sem. Az elemzés kritikával illeti azt is, hogy a büdzsében szó sincs a bevételek növekedése mellett csökkenő kiadási oldalról, sőt a kiadások reálértéken még emelkednek is.
Elhúzott a szlovák gazdaság. 2006 harmadik negyedévében 9,8 százalékkal bővült a szlovák gazdaság – tette közzé tegnap a szlovák statisztikai hivatal. Az előző negyedévben 6,7 százalékos tempót regisztráltak Szlovákiában.

Kórházból üzent Reviczky Gábor – életmentő beavatkozás előtt áll