Az adatok közötti óriási különbség magyarázatát a havi sikerjelentések adják: a magasabb deficitet előrevetítő prognózis után jó hírként lehet kommunikálni „a tervezettnél kedvezőbben alakuló” magyar államháztartási adatokat. Mindez azt jelenti, hogy a pénzügyi tárca idén minden hónapban átlagosan tizenhárom százalékkal ítélte magasabbnak az államháztartási hiányt a valóságos mértéknél.
A pénzügyminisztériumi jelentések komolyságát jelzi, hogy amennyiben a hivatalos prognózisok teljesültek volna, úgy az idei államháztartási hiány – a parlament által tavaly év végén jóváhagyott 1545 milliárd forint helyett – most mintegy 2309 milliárd forintra rúgna.
Eközben Petschnig Mária Zita közgazdász a jövő évi büdzsével kapcsolatban tegnap több száz milliárd forintra rúgó kockázatokra hívta fel a figyelmet. A Pénzügykutató Zrt. főmunkatársa szerint csak remélni lehet, hogy a költségvetés készítői a tervezéskor figyeltek a ténylegesen várható idei folyamatokra, s a többszörösen elszállt előirányzatokkal csak a nagyközönség előtt trükköznek.
Bővebben a 11. oldalon

Beszédes nevek: Ukrajnáért rég elfeledett figurák léptek ki ismét a napfényre