Csináljatok csodát! – kérte Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke Lányi Andrást, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium sport-szakállamtitkárságának főosztályvezetőjét azon a tegnapi megbeszélésen, amelyen a sportszféra minden vezető szerve (állami irányítás, köztestületek, szakszövetségek) képviseltette magát. – Csináljunk csodát! – válaszolt Lányi, aki a több mint kétórás, 2007-es sportköltségvetésről szóló tárgyalás végén így sóhajtott fel: „Rosszabbra számítottam!” Az egykori válogatott teniszezőre dupla teher nehezedett, hiszen a kényes kérdések záporát a szabadságát töltő Elbert Gábor szakállamtitkár helyett kellett állnia.
Mivel a tanácskozást a MOB kezdeményezte, Schmitt Pál elemzése nyitotta az eseményt. Ismertette, hogy a legutóbbi olimpia előtti évben, 2003-ban 2,3 milliárd forint jutott a közvetlen ötkarikás felkészülésre, idén viszont csak 1,5. Ez úgy jött ki, hogy a köztestületek a felosztásnál megegyeztek 1,7 milliárdban, ezt a szakállamtitkárság háromszázmillióval csökkentette, majd százzal „viszszanövelte”. A 2007-es költségvetés tartalmaz egy ötszázmilliós külön olimpiai tételt, a versenysportnak bő 1,9 milliárd jut, ez összesen 2,437 milliárd. A tavalyi összeg, 2,14 milliárd volt, kiegészítve hatszázmilliós egyszeri programtámogatással, ez összesen 2,74. Kevesebb pénz, viszont megnövekedett terhek jellemzik tehát az idei évet, Schmitt tételesen felhívta a figyelmet többek között a kínai utazási pluszköltségekre, az inflációra, a Sportkórház megszüntetése miatti egészségügyi kiadásokra, a sportszerek beszerzésére. „Úgy vélem, a szövetségek tartalékaik végére járnak, már előfordult, hogy hitelek felvételére kényszerültek, pedig a kvalifikációs versenyek java része 2007-ben lesz. A pekingi részvételre készülő 450 magyar sportoló közül 350-nek szociális gondjai vannak, nincs bejelentett munkahelyük, tb-kártyájuk. A megszorításokkal terhelt magyar gazdaság nem képes kompenzálni a hiányzó állami forrásokat. Véleményem szerint jelenleg rosszul állunk a világhoz, versenytársainkhoz, valamint saját 2003-as állapotunkhoz képest” – mondta Schmitt Pál, majd hozzátette: a Nemzeti Sporttanács legutóbbi ülésén a túlélés költségvetésének titulálta a 2007-es tervezetet.
Lányi András sok jó hírről nem tudott beszámolni. Mint mondta, a sportra szánt összes költségvetési forrás 17,892 milliárdról 16,256 milliárdra csökkent, de ezen belül szerinte a versenysport nem járt rosszul. Bakonyi Tibor MOB-alelnök a parlamenti „sportlobbi” nevében közölte a jelenlévőkkel, hogy átcsoportosítás révén sikerült 200 milliós plusztámogatást szerezni a szabadidősportra, így ezt az összeget nem a versenysporttól vonják el. Ezenkívül a tervekhez képest plusz 40 millió jut a doppingellenőrzéssel kapcsolatos feladatokra. Összefoglalójában Schmitt Pál arra kérte a szakállamtitkárságot, hogy saját forrásai átcsoportosításaival próbálja segíteni az olimpiai felkészülést, valamint a mások által is említett 200 milliós edzőtábori alappal. Ezzel túl lehetne élni 2007-et.
A megbeszélés jellege nem idézte a 2006-ra jellemző puskaporos légkört, az elhangzottak alapján nem lehetett tudni, ki a Fidesz alelnöke, s ki az MSZP parlamenti képviselője, vagy más funkcionáriusa. Az egységes sportlobbi sikeréhez ez is hozzátartozna.

Kormány-Voks 2025 versus Tisza-párti szavazás: az eredmény egyértelmű