Tálibokra csapott le a NATO

Százötven tálib lázadót ölt meg kelet-afganisztáni összecsapásokban saját közlése szerint a NATO. Az összecsapások azután törtek ki, hogy lázadó fegyveresek két nagy csoportja átlépte a pakisztáni határt Paktika tartományban.

Munkatársunktól
2007. 01. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tüzérséggel és légicsapásokkal sújtottak le a tálibokra a szövetséges erők, NATO-közlés szerint a felderítésben Pakisztán is segítséget nyújtott. A lázadók veszteségeiről eltérő adatok láttak napvilágot. A NATO által közölt 150-nel szemben az afgán hadsereg egyik regionális parancsnoka szerint több mint 50-re, míg az afgán védelmi minisztérium szerint 80-ra tehető az elesett tálibok száma. Ez utóbbi szóvivője beszámolt arról is, hogy megsebesítettek és elfogtak egy pakisztáni harcost, továbbá rakétagránát-kilövőket és gépfegyvereket is lefoglaltak. Polgári veszteségekről nincs hír.
A szövetségesek a jelek szerint rászorulnak a pakisztáni segítségre, hiszen a legutóbbi eset is arra utal, hogy a terroristák bőven kapnak utánpótlást a szomszédos országból. Omar molla, a tálibok vezetője – aki a 2001. októberi amerikai támadás óta nem adott életjelet magáról – január elején e-mail interjút adott a Dawn című pakisztáni lapnak, amelyben azt állította, továbbra is Afganisztánban tartózkodik. Igaz, Oszama bin Ladennel, az al-Kaida terrorszervezet vezérével nem találkozott azóta, hogy a tálibokat elűzték a hatalomból. „De imádkozom az egészségéért és a biztonságáért” – tette hozzá, majd megismételte a tálibok által rendre hangoztatott célt, azt, hogy a külföldi megszállókat ki fogják űzni az országból.
A tálibok tavaly újult erővel folytatták támadásaikat a kabuli kormányerők a NATO vezette koalíció katonái ellen, a harcokban összesen négyezren haltak meg. Az afganisztáni nemzetközi biztonsági erők legutóbb decemberben vezettek a déli Hilmend tartományban nagyobb offenzívát a lázadók ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.