Ellentétek

k ö n y v e s h á z

T. Németh László
2007. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az emberi élet tele van olyan jelenségekkel, amelyekkel nap mint nap találkozunk, de paradox módon mégsem tudatosulnak bennünk. A vers talán éppen erre ad alkalmat” – írja Lukács Sándor verseskötetének ajánlásában. Az ismert költő, aki egyben a mai magyar színművészet kiemelkedő alakja, újabb verseskötetet jelentetett meg. A kiadványban válogatott és új versek kaptak helyet az elmúlt két évtized alkotásaiból. A szerző által legjobbnak talált korábbi költemények mellett harminc újabb szerzemény szerepel Az elűzött álom címet viselő versgyűjteményben.
Lukács Sándor verseiben nagy szerepet kap az emlékezés, a kis dolgokban rejlő nagyszerű dolgok észrevétele, a természet és környezet harmóniájának kifejezése. A költeményekben megfigyelhető a múlt és a jövő közötti kontraszt, valamint a pillanat megragadására való törekvés. Rendhagyó formában és képekben tapasztaljuk meg az időt, a napszakok és évszakok váltakozását.
Rengeteg ellentét található a versekben. A természet s vele együtt a vidék hangulatát éppúgy érzékeljük, akár egy koncertteremét. Több gondolat olvasható az elmúlásról, a halálról, valamint a születésről, a világ teremtéséről. Lukács Sándornak nem kell keresnie versei témáját, hiszen az élet minden apró mozzanatát képes megfigyelni és továbbgondolni, költői formába önteni.
A költeményekben bibliai alakok és képek is megjelennek: a kereszt, Jézus, a Teremtő, a kígyó. Az írások mondanivalóját és hangulatát az egyes időszakokban született versek összefoglaló címei is érzékeltetik: Ha visszanézel (1985–1990), Elszökött szavak (1991–2001), A képzelet tükrében (Új versek).
Lukács Sándor számára a versírás a mindennapi élet jelenségeinek szöveggé formálását jelenti: „Mindmáig megfejthetetlen csoda számomra, hogy bizonyos szövegek milyen formákban és milyen tartalmakkal töltődnek fel. Hogy mennyi bennük a tervezés és mennyi az improvizáció. Tapasztalatom szerint verset írni, a természetes adottságokon kívül, egyszerre játék és szenvedély.”
(Lukács Sándor: Az elűzött álom. Nap Kiadó, Budapest, 2006. Ára: 2500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.