Felzárkózásban utolsó

Tavaly az utolsó helyre csúszott Magyarország a 2004-ben csatlakozott nyolc régiós EU-tagország között a felzárkózási folyamatban – mutatja az ICEG EC kutatóintézet és a Portfolio.hu gazdasági portál által készített konvergenciaindex. Közben Kóka János gazdasági miniszter egy tegnapi rendezvényen versenyképességünk megőrzésével magyarázta a „reformok” szükségességét.

Dénes Zoltán
2007. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly folytatódott hazánk leszakadása a versenytársakhoz képest: az ICEG EC kutatóintézet és a Portfolio.hu internetes gazdasági portál által készített konvergenciaindex szerint hazánk tavaly az utolsó lett a 2004-ben csatlakozott nyolc régiós EU-tagország közül a felzárkózási folyamatban, nagymértékben lemaradva az élen álló gazdaságoktól. Az adatsor arra is rávilágít, hogy a 2000-es évek közepén Magyarország még a középmezőny erős oldalához tartozott, és a jelenleginél jóval kisebb lemaradása volt. Visszaesésünkért a kutatók szerint a túlköltekező gazdaságpolitika, így az óriási költségvetési deficit és a növekvő államadósság a felelős, az indexet azonban tovább rontotta az év közben gyorsuló és a 2005-ös szintet meghaladó éves átlagos infláció is. Az utolsó helyhez egyébként nemcsak az kellett, hogy mi visszaessünk, hanem hogy versenytársaink előrehaladjanak: 2005-ben még megelőztük Lettországot és Lengyelország is mögöttünk állt, ám hazánk minimális előnye tavaly teljesen elolvadt.
Hibák láncolata és a hamis illúziók kergetésével magyarázta a jelenlegi hazai állapotokat tegnap Kóka János gazdasági miniszter az Economist Conferences által szervezett üzleti kerekasztal-beszélgetésen. Hangot adott azon meggyőződésének, hogy a magyar kormányt semmi sem térítheti el a konvergenciaprogram megvalósításának útjáról. Hozzátette: jelenleg a politikai háborúskodás helyett reformokra van szükség, azokra pedig szerinte az elmúlt 17 évben elkövetett hibák miatt kell sort keríteni. Az elmúlt 4-5 évben meghozott vagy elmulasztott döntések sorozatáról nem ejtett szót, mint ahogy az államháztartási rekordhiány kialakulásának okairól sem beszélt. Elismerte viszont, hogy a jelenlegi közbeszerzési gyakorlat átláthatatlan, s előrevetítette, hogy 2008 elejétől a jövedelmi típusú adóktól a vagyoni típusú adókra kezdik áthelyezni a hangsúlyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.