Megszűnik az egyetem?

Neszméri Sándor
2007. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre inkább érződik, hogy a szlovák oktatási tárca élén Ján Mikolaj, a Szlovák Nemzeti Párt embere áll – véli Szigeti László volt oktatási miniszter. A Magyar Koalíció Pártjának politikusa szerint Mikolaj a Selye János Egyetem alakításakor elutasító magatartást tanúsított, akkor még a Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom színeiben politizálva. Szigeti így értékeli azt a tényt, hogy a Selye-egyetem az idénre csupán az országosan érvényes normatív támogatást kapja, amivel havonta másfél millió koronás veszteséggel működik. A volt miniszter arra hívja fel a figyelmet, hogy az új egyetemek támogatására az úgynevezett speciális rezsimet alkalmazták korábban, hiszen a diákszámfüggő támogatás nem elég. Mint mondta, Mikolaj tudja, hogy ha megtagadja a Selye-egyetemtől a speciális rezsimet, nincs esélye a túlélésre.
A Selye-egyetemet azonban nemcsak az új költségvetési évben „szorongatja” Mikolaj miniszter. Már tavaly is megbüntette az intézményt, mert állítólag késve reagált egy felmérésre. Ezt Albert Sándor rektor is elismeri, ám arra figyelmeztet, eleve a terminus lejárta után kapták meg a kérdőíveket, további hat egyetemmel együtt. A tárca akkor mind a hét intézményt megbüntette, de az év végéig mindenki megkapta a tervek szerinti támogatást, kivéve a komáromi egyetem. A Selye-egyetem a megvont 809 ezer koronából csak hatezret kapott vissza. Albert Sándor rektor úgy véli, ha az egyetem nem kerül vissza a speciális rezsimbe, „márciustól nem tudunk béreket fizetni, de az egyéb fenntartási költségeket, a gáz-, a víz- és a villanyszámlákat sem tudjuk kiegyenlíteni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.