Kiábrándító eredményekre jut az Európai Központi Bank friss tanulmánya Magyarország euróövezeti csatlakozási esélyeit illetően. A két cseh közgazdász által jegyzett írás megállapításai szerint a kelet-közép-európai régió országai a kritériumokat aligha teljesítik a következő néhány évben – derül ki a portfolio.hu összefoglalójából.
Az írás egy régen ismert összefüggést modellez. Ennek lényege, hogy a termelékenység gyors növekedésén alapuló felzárkózás esetében az adott ország reálárfolyamának erősödése elkerülhetetlen folyamat. A reálárfolyam erősödése pedig a nominális árfolyam erősödésén és/vagy az inflációs különbözettel képzelhető el. Mindkét esetben egy fontos csatlakozási kritérium sérülhet, hiszen a csatlakozás feltételei között az árstabilitási, illetve az árfolyam-stabilitási kritérium egyaránt szerepel.
A szerzők a növekedési pályából és más tényezőkből megkísérelték felvázolni az öt kelet-közép-európai ország jövőbeli kilátásait, és arra jutottak, hogy a még nem euróövezeti gazdaságok reálfelértékelődési pályája (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) és a stabil nominális árfolyam, valamint az inflációs kritérium között tartós konfliktus áll fent. A fenti korlátok mellett az említett négy országban 2030-ra emelkedhet 60-70 százalék közé annak a valószínűsége, hogy az inflációs kritérium teljesül.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó