Csütörtök délután érte baleset a svéd Gripent a skandináv állam északi részén lévő Vidsel repülőterén. A 37 éves Stefan „Scooter” Kaarle éppen a leszállás előtti éles fordulót hajtotta végre, amikor legnagyobb meglepetésére beindult katapultülése, amely szemvillanás alatt kivetette a repülőgépből. A Gripen magára hagyva, az irányítótoronytól mintegy ötszáz méterre csapódott be a hó és fenyőfák borította területre, a pilóta ejtőernyőjén biztonságban földet ért.
Kezdetben úgy látszott, hogy a repülőgép és a katapultülés gyártóira (a svéd Saab, illetve a brit Martin Baker) meglehetősen rossz fényt vető eset csak a svéd légierő 53, legújabb C és D változatú Gripenjeit érinti, később azonban kiderült, hogy a külföldön üzemelő, hasonló gépeknek (14 Csehországban, 9 Magyarországon, 1 Dél-Afrikában) is a földön kell maradniuk a vizsgálat és a szükséges korrekciók idejére. Ha az eljárás igazolja a kezdeti félelmeket, úgy elképzelhető, hogy a magyar pilóták is egyfajta „bombán” ültek gépeikben.
Információink szerint a vizsgálatot végzők fókuszában egy korábbról már ismert probléma áll. Eszerint a pilóták túlterhelés elleni, felfújódó nadrágja kimozdíthatja helyéről az ülés mellső részén, a pilóták lába között elhelyezett katapultkart, ami a katapultálási folyamat beindulásához vezethet. Elképzelhető, hogy amikor Kaarle Vidsel felett 5–7 G-s fordulóba vitte a gépét, úgynevezett G-ruhájának működése idézte elő a nem szándékolt katapultálást. Bár korábban nem okozott balesetet, a problémát állítólag már megpróbálták kezelni: az újabb gépeken új típusú katapultkart építettek be.
A Honvédelmi Minisztérium szombat este közleményében erősítette meg, hogy ideiglenesen szünetelteti a kecskeméti 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis első, Puma századának Gripen-repüléseit, mert a svéd baleset kivizsgálásának eddigi adatai szerint nem zárható ki, hogy vétlen vagy nem szándékolt katapultálás történt. A közlemény kitér arra is, hogy a NATO-nak alárendelt készültségi szolgálatot nem érinti az ideiglenes szüneteltetés, mert azt a bázis továbbra is ellátja a MiG–29-es géptípussal. Arról viszont nem ejt szót, hogy a jelenleg tíz magyar és két svéd pilótával, illetve kilenc repülőgéppel repülő hazai Gripen-csapatot roszszabbkor nem is érhette volna a tilalom. A Puma század ugyanis a magyar Gripenek első külföldi gyakorlatára készül, amelyet egy szardíniai légitámaszponton rendez meg az olasz légierő májusban – ez lesz a magyar gépek NATO-kompatibilitásának első próbája.

Így védekezhetünk az agyevő amőba ellen – itt az orvos véleménye!