Regadó: akadozik a visszatérítés

Kiss Roland
2007. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vártnál kevesebben igényelték a korábban jogtalanul beszedett regisztrációs adó visszajáró részét: a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) bevételi főigazgatóságához április 21-ig 15754 kérelem futott be, jogerős döntés azonban csak 5678 ügyben született. – Az eddigi kérelmek alapján a visszatérítések öszszege a kamattal együtt 1,4 milliárd forint körül jár – közölte lapunk kérdésére Sipos Jenő ezredes, a VPOP szóvivője.
A regisztrációs adó részleges visszaigénylésére február 15-től augusztus 15-ig van lehetőség, az időszak harmada tehát már letelt. A kormány korábban úgy számolt, hogy mintegy 72 ezer kérelem fut be a VPOP-hoz, az adatokból tehát kitűnik, hogy a kérelmet benyújtók száma időarányosan is jócskán elmarad a jogosultakétól. Ennek okát sokan abban látják, hogy a szabályozás bizonyos esetekben igencsak megnehezíti az autósok dolgát. Az adó azoknak jár részlegesen vissza, akik 2004. május 1. és 2005. december 31. között helyeztek forgalomba külföldön vásárolt használt járművet, az akkori magyar jogszabályok ugyanis hátrányosan kezelték ezeket a gépkocsikat. Legalábbis így határozott még tavaly az Európai Bíróság, amely a beszedett és a jogos adótétel közötti különbözet visszafizetésére kötelezte a magyar államot. A visszafizetés menetét felvázoló magyar jogszabályban azonban az szerepel, hogy a kérelemhez mellékelni kell azokat a számlákat és bizonylatokat, amelyekből világosan kiderül, hogy ki mekkora regisztrációs adót fizetett be. Ha viszont valaki kereskedőtől vásárolt ilyen járművet, akkori számláján ez nem szerepel, és bár új bizonylat kérhető, a procedúra költség- és időigényes.
A visszatérítések nehézkessége még jól jöhet a kormány számára. Ha ugyanis az 5,5 ezer körüli kérelem máris 1,4 milliárd forintos kiadást okoz az államnak, akkor az előzetes számításokban szereplő 72 ezer visszaigénylés könnyen a kétszeresébe is kerülhet az e célra korábban szánt 8–10 milliárd forintnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.