Ítélet választási csalásért

Munkatársunktól
2007. 05. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Választási csalás bűntette miatt feloszlatta Thakszin Sinavatra megbuktatott kormányfő pártját a thaiföldi alkotmánybíróság, és öt évre eltiltotta minden politikai tevékenységtől a párt végrehajtó bizottságának mind a száztíz tagját, köztük a volt kormányfőt is. Az alkotmánybíróság ítélete szerint a 2001-es és a 2005-ös választásokon nagyarányú győzelmet aratott Thai Rak Thai (A Thaiok Szeretik a Thaiokat) párt a tavalyi választások alkalmával csalással győzött.
Thakszin Sinavatra azért írt ki előre hozott választásokat 2006 áprilisában, hogy lecsillapítsa az ellene, illetve kormánya ellen tüntető tömegek haragját, amelyet a kormányfő és a kabinet állítólagos nagyszabású korrupciós ügyei váltottak ki. Az ellenzék bojkottálta a választásokat, s mivel más érdemi párt nem indult, csak az volt a tét, hogy elég érvényes voksot adnak-e le a szavazók a választások érvényességéhez. A végén elegendőnek bizonyult az érvényes voksok száma, ám az alkotmánybíróság megállapította: a Thai Rak Thai csak csalással tudta elérni ezt, ugyanis lefizetett több kis pártot, hogy vegyenek részt a választásokon, és keltsenek ezzel olyan benyomást a szavazókban, mintha érdemi választásokról lenne szó. Az alkotmánybíróság megsemmisítette a végeredményt. 2006 szeptemberében a hadsereg vértelen puccsal megbuktatta Sinavatra kormányát, kihasználva az ENSZ-közgyűlés ülésszakán részt vevő kormányfő távollétét.
Thakszin Sinavatra – aki Thaiföld legnagyobb mobiltelefon-szolgáltató vállalatának megalapításával szerezte vagyonát – 1998-ban alapította a Thai Rak Thai pártot, amellyel három évvel később kormányt alakíthatott. Thaiföld történetének Sinavatra az első miniszterelnöke, akinek sikerült négyéves kormányzati ciklusát kitöltenie. Ellenfelei szerint a dúsgazdag üzletember sokszorosan visszaélt hatalmával, hogy gyarapítsa családi vagyonát, illetve megvesztegetéssel és megfélemlítéssel egyéni érdekeinek szolgálatába állította az ország igazságszolgáltatását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.