(London)
Szupercsütörtöknek nevezte el a brit média a Nagy-Britannia három országában: Angliában, Walesben és Skóciában lezajlott önkormányzati választások miatt a tegnapi napot. Összesen 39 millió választópolgárt vártak az urnák. Angliában Londonon kívül csaknem minden önkormányzatban, Wales és Skócia esetében pedig valamennyi önkormányzatban választottak új képviselőket. A walesi nemzetgyűlés és a skót parlament tagjait is újraválasztották.
Tony Blair Munkáspártjára minden közvélemény-kutatás szerint súlyos vereség vár, országszerte rengeteg önkormányzati hely elvesztésével kell számolnia. Angliában a konzervatívok így tovább növelhetik már meglevő többségüket.
Walesben és Skóciában azonban a toryk hagyományosan az állandó kisebbség szerepét játsszák. Itt a liberális demokraták és a nacionalista pártok alkotják az igazi ellenzéket. Az érdeklődés most leginkább Skóciára összpontosul, ahol az elmúlt évtizedek egyik legnépszerűbb vezetője, Alex Salmond irányításával a Skót Nemzeti Párt (SNP) valószínűleg győzelmet arat. Ha ez megtörténik, Salmond lesz a skót kormányzat „első minisztere” (kormányfő).
Az SNP végcélja Skócia teljes függetlensége, vagyis a május elsején 300. születésnapját ünnepelt angol–skót unióból, Nagy-Britanniából való kilépés – ami sok egyéb mellett a a brit zászlót is megváltoztatná a Skóciát jelképező Szent András-kereszt elvesztésével. Salmond először népszavazást tartana az ügyben, de tudja, hogy a skótok többségének jelenleg nem szívügye a teljes függetlenség. Ők azzal is megelégednének, ha a skót parlament jogkörét kiterjesztik. Az SNP új kedvenc jelszava a „függetlenség az EU-n belül” – csakhogy kettőn áll a vásár: senki sem garantálja, hogy az unió kitárja kapuit Skócia előtt. A skót óvatos fajta, olajkincse kifogyóban, az SNP programja költséges, így EU-segítség nélkül két szék között a pad alá eshet. Szent András keresztje így még jó ideig a brit zászló része maradhat. Ebben bízik Gordon Brown pénzügyminiszter is, aki július elejétől valószínűleg minden brit miniszterelnöke lesz – egy skót kerület képviseletében.

Amerikai-orosz konzultációt tartottak Budapesten, erről volt szó