Össztűz a vagyontörvényre

Az új vagyontörvény miatt üresen maradhat a kormányzati negyed – ezt Herényi Károly (MDF) írta egyik módosító javaslatának indokolásában, melyben az állami ingatlanok további ingyenes használata mellett érvelt. Az ő beadványa mellett további 150 javaslat érkezett a vagyontörvény tervezetéhez, a legtöbb a szocialista frakcióból.

Dékány Lóránt
2007. 06. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól jelzi a kormány és kormánypárt között kialakult ellentétet, hogy a vagyontörvény tervezetéhez beadott 150 módosító indítvány közül száztizenkettőt MSZP-s vagy SZDSZ-s képviselő nyújtott be. A legnagyobb vita akörül alakult ki, hogy összevonják-e a többi állami vagyonkezelővel a Nemzeti Földalapkezelő Szervezetet (NFA). A javaslat ellen Herbály Imre szocialista képviselő 11 társával együtt olyan módosítást nyújtott be, amely azt szorgalmazza, hogy a mindenkori földművelésügyi miniszter és a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. elnöke közösen gyakorolja a vagyonkezelői jogokat. Az NFA átkerülésével a Fidesz–KDNP és az MDF sem ért egyet. A tervezet általános vitájában Tátrai Miklós pénzügyminisztériumi államtitkár azzal érvelt, hogy az NFA csak az egységes vagyonkezelő szervezetbe kerül majd, működése fennmarad.
Suchman Tamás hét másik MSZP-s képviselővel a Magyar Posta és a Szerencsejáték Zrt. teljes egészének tartós állami tulajdonban tartásáért állt ki, magyarázatuk szerint ezek értékesítése nem indokolt. A törvénytervezetben a Szerencsejáték Zrt. eredetileg nem szerepel (vagyis elvben eladható), a Magyar Postának pedig 25 százalékát privatizálná a kormány. A nagyobbik kormánypárt által benyújtott javaslatok némelyike ellenáll annak a kormányzati szándéknak is, mely szerint az állami tulajdonú cégekből a kisebbségi hányadokat értékesítenék. Herbály Imre például az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt.-ben meglévő 25 százalék és egy szavazatnyi részesedést tartaná állami tulajdonban, míg Orosz Sándor (MSZP) a Balatoni Halászati Zrt.-ben lévő ugyanekkora tulajdonrészt őrizné meg. Különös, hogy a kisebbségi részesedésekkel kapcsolatban a törvényben is található ellentmondás, abban ugyanis szerepel a Mehib és az Eximbank negyedrészének megtartása.
Érdekes javaslatot nyújtott be Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője is. Ő kivenné a tervezetből azt a passzust, mely alapján a központi költségvetési szerveknek bérleti díjat kellene fizetniük az állami tulajdon használatáért, így – mint az előterjesztő fogalmazott – üresen maradhat a kormányzati negyed, mivel annak bérlete helyett a minisztériumok inkább az olcsóbb ingatlanokat keresik majd. A módosító indítványok a jövő héten kerülnek a bizottságok elé, hétfőn pedig a parlament – az előzetes napirend szerint – részletes vitával folytatja a vagyontörvény tárgyalását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.