Folyamatosan tárgyal az Európai Unió az Egyesült Államokkal arról, hogy minden tagországának állampolgára vízummentességet kapjon – mondta Franco Frattini, az Európai Bizottság alelnöke, bel- és igazságügyért felelős biztos tegnap a magyar külképviselet-vezetők konferenciáján a Külügyminisztériumban.
A biztos szerint az amerikai kongresszus dolgozik azon a törvényen, amely felszámolja az uniós tagországok közötti különbségeket: várhatóan a nyári szünet után közvetlenül tárgyalják és valószínűleg elfogadják azt. Frattini úgy fogalmazott, hogy ez az eredménye annak a diplomáciai nyomásnak, amit az EU az Egyesült Államokra – a terrorizmus elleni nemzetközi harcban legfontosabb szövetségesére – gyakorolt. Szerinte nem elfogadható, hogy az Amerikai Egyesült Államok a terror elleni harc legnagyobb szövetségesét, az EU állampolgárait első- vagy másodosztályú állampolgárokként kezelje.
Frattini szerint Magyarország jó úton halad afelé, hogy belépjen a schengeni övezetbe december közepén, egyfajta „karácsonyi ajándékként”. Ekkor sor kerülhet a földi és a tengeri határellenőrzés felszámolására, míg előreláthatóan 2008 márciusában a légi utazásban is megtörténhet a csatlakozás. Szeptemberre a tervek szerint összekapcsolják a schengeni információs rendszert (SIS) és a helyi nemzeti információs rendszereket, míg a decemberi nyitásról novemberben születik végleges politikai döntés.
„Ez lesz az európai polgári státus egyik leglátványosabb, legkézzelfoghatóbb megjelenése” – fogalmazott Franco Frattini.
Szentkirályi Alexandra: Magyar Péter egy fotókról ránk vigyorgó üresség
