A megyei kórház közel kétszáz embert kénytelen elbocsátani, s ugyan a többlépcsős leépítések már elkezdődtek, még ezzel sem tudták kivédeni az új finanszírozási rendszer hátrányait, a teljesítménykorlát miatt jelentkező veszteségeket. Az intézménytől még a tavaszi intézkedések során negyvenszázalékos aktívágyszám-kapacitást vontak el, kiürítve ezzel a kórtermeket. A kórház jelenleg 1,3 milliárdos hiányt görget maga előtt, ami csak azért nem emelkedett magasabbra, mert az amúgy nehéz gazdasági helyzetben lévő tulajdonos, a baranyai önkormányzat kétszázötvenmilliós gyorssegélyt szavazott meg az intézmény számára. Horváth Zoltán, a megyei közgyűlés fideszes alelnöke elmondta, havonta nyolcvanmillióval emelkedik a hiány, amelyet hosszú távon, strukturálisan nem tudnak majd kezelni. Mint mondja, két gyógyszerbeszállítónak ötszázmillióval tartoznak.
A megyében található másik nagy gyógyítócentrum, amely a Pécsi Tudományegyetemhez (PTE) tartozik, szintén hatalmas adóssággal küzd, ez azonban nemcsak az egészségügyben tavasz óta zajló intézkedéseknek köszönhető. A PTE-nek ugyanis egy 2,5 milliárdos hiánnyal is szembe kell néznie, amely a 2002-es kormányváltásnak tudható be. Az akkori egészségügyi tárca ugyanis felrúgta a korábbi ígérvényt, amely az új szívgyógyászati centrum építésének finanszírozásáról szólt, így az egyetemnek saját magának kellett hitelből előteremtenie a beruházásra szánt pénzt. A pécsi klinikákat azonban nem elsősorban az aktívágy-számok csökkentése miatti gazdasági problémák sújtják – az ágyak nyolcvan százalékát megtarthatták –, hanem az új finanszírozási rend, amely kevesebb pénzt rendelt a feladatokhoz, hiszen a tavalyi támogatások 80-85 százalékát kapják csak meg. A PTE-nek már hatmilliárd forintra duzzadt az adóssága.
Pécsett hetekkel ezelőtt megalakult a sztrájkbizottság, s Illés József, az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetségének alelnöke szerint most egyfajta vihar előtti csend van, de a követeléseik továbbra is fennállnak a kormánnyal szemben.
Észak-Korea komoly bejelentést tett az orosz külügyminiszternek
