Szoborállítással akartak a kommunista diktatúra tatabányai vezéregyénisége előtt tisztelegni a helyi szocialisták. Tatabánya idén ünnepli várossá alakulásának hatvanadik évfordulóját, aminek alkalmából az MSZP-frakció sürgősségi indítványt nyújtott be arról, hogy szobrot kívánnak állítani a település első polgármesterének, Andó Gyurka Ferencnek. „Sajnálatos, hogy a demokratikus Tatabánya elfeledkezett alapító, szintén demokratikus vezetőjéről” – írta Lukács Zoltán. Az MSZP-s frakcióvezető indítványában kifejti: ma Tatabányán sokan még a nevét sem ismerik a legelső tatabányai polgármesternek, emlékét nem őrzi utca, tér, közterületeinken nincs emléktáblája, szobra.
Bencsik János fideszes polgármester felháborítónak tartja, hogy egy olyan embernek kívántak emléket állítani, aki annak idején még közmunkatábort is létrehozott a városban. Mint mondta, a tábort szögesdróttal vették körül, és fegyveresek őrizték, tulajdonképpen koncentrációs táborként működött, ahol többségében politikai elítélteket tartottak fogva.
– Egy demokratikus közösség ezt nem támogathatja, így a Fidesz képviselői keményen bírálták az indítványt, aminek következtében Lukács Zoltán visszavonta az előterjesztést – fogalmazott Bencsik János polgármester. A helyi MSZP parkot nevezett volna el Andó Gyurka Ferencről, szobrot állított volna neki, valamint a városháza falára az emlékét és érdemeit megörökítő emléktáblát is elhelyezett volna. A Dolgozók Lapjának 1948. október 17-i számában a következő olvasható: „…bizakodva nézünk a jövő elé, tudjuk, hogy munkánk eredményes lesz, mert olyan párt irányítja munkánkat, amelyet marxi–lenini szellem irányít, és amelyiknek olyan vezetője van – Andó Gyurka Ferenc –, mint Rákosi elvtárs.”
Világbajnokunk rosszul lett, újabb hat magyar érem a budapesti birkózóversenyen
