Újabb vagyonvesztés

D. Horváth Gábor
2007. 08. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akkor most populista leszek. Azaz népszerű, a szó legkonkrétabb értelmében. Az FHB Jelzálogbankra szükségünk volt. Nekünk, magyaroknak. A kormány azonban eladta. Titokban, éjjel, lemutyizva, a szerdai tőzsdezárás után. Az FHB Jelzálogbank Nyrt. stratégiai jelentőségű pénzintézet. Eladásával ráadásul nem is egy, hanem – az FHB Kereskedelmi Bank Zrt.-vel együtt – egyszerre két pénzintézettől, így egy univerzális banktól vált meg a magyar állam. Az FHB az utolsó, többségében hazai tulajdonban lévő bankcsoport volt, amely többek között új és használt lakások vásárlását finanszírozza. Ezért nemzetbiztonsági szempontból kiemelt fontosságú. A hitelek fedezeteként a pénzintézet hatalmas ingatlan vagyont birtokol, azaz a magyar magánszemélyek hitellel vásárolt lakásainak nagy többségét fedezetként ez a bank birtokolja. 2007-re ez az érték óvatos becslések szerint is 1200–1400 milliárd forintra rúg!
Közismert, hogy az ingatlanhitelek mögötti ingatlanfedezet általában kétszer-háromszor nagyobb értékű, mint a kihelyezett kölcsön. E kölcsönök jelentős hányada svájcifrank- vagy euróalapú, ezért a hiteleket az árfolyamváltozásokat figyelembe véve kell viszszafizetni. A pénzpiac szereplői azonban időről időre zavart keltenek, s ezzel eltéríthetik a helyi valuta, a mi esetünkben a forint árfolyamát. Az FHB többségi részesedését pénzpiaci szereplők vették meg, amelyek szeretnek jól járni. Zavarral, spekulációval eltéríthetik, leértékelhetik a forintot, amelynek következtében sokan nem tudják majd fizetni hitelük törlesztését. E zavar lehetőségét épp a bankrendszer prominens szereplői szokták emlegetni. S ekkor az FHB új tulajdonosai ölébe pottyanhat a hatalmas ingatlantömeg.
Az FHB privatizációját a kormány azzal indokolta, hogy elsődleges szempont a költségvetési bevételek növelése. Ezt a szöveget már ismerjük, ezért utánaszámoltunk. A 80 milliárd forintos vételár a 17 000 milliárd forint államadósságnak csupán 5 ezreléke. Az adósság növekedésének ütemét – 2006-ban 1886,4 milliárd forint – figyelembe véve a 80 milliárd forint 16 napi növekménynek felel meg. Vagyis csak az idén augusztus végéig legalább 10–15 teljes FHB-t kellett volna eladnunk, hogy fedezze az adósság ez évi eddigi növekedését.
A privatizáció úgynevezett „gyorsított könyvépítési struktúra” alkalmazásával valósult meg. Ezt azért használták, hogy az „eladó által irányított, jól kommunikálható tranzakciót biztosítson az állam számára”. Meg azért, hogy „gyors, a piacot nem megzavaró, a hirtelen árzuhanást, illetve dömpingértékesítést elkerülő értékesítést (sic!)” is biztosítson az állam számára. Nem mintha csak a kommunikációval lenne baj, de kérdem én: nincs ellentmondás aközött, hogy a folyamatosan szabad piaci versenyről prédikáló balliberális kormány ezzel a szöveggel épp az árat felhajtani képes piacot zárta ki a versenyből? Az is kiderült, hogy e privatizációs technikát 2004-ben már Magyarországon is „sikerrel használták” a Mol-részvények értékesítésekor. Ennek ismert végeredménye az lett, hogy az áron alul eladott részvények értéke meredeken emelkedni kezdett, azaz az államon kívül mindenki jól járt, aki vásárolt belőlük.
Az FHB a magyar érdekeket megjelenítő magyar állam szempontjából stratégiai bank volt. Néhány hónappal ezelőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök – amikor az OMV gyors ütemben Mol-részvények „ellenséges” felvásárlásába kezdett – azt mondta, hogy a stratégiai cégek védelme érdekében jogszabályt hívnak életre. Két héttel a törvényhozás őszi ülésszaka előtt a kormány az FHB-t sunyi módon mégis eladta. Az ellenzék részéről pedig sem Varga Mihály egykori pénzügyminiszter, sem a 2002 óta, mondhatni megkukult volt gazdasági miniszter, Matolcsy György nem gyakorolt alapos szakmai kritikát. Mindenesetre azok, akik ősszel tüntetni indulnak, az FHB-t írják Gyurcsányék számlájára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.