A nagykövet búcsúja

2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly hullámokat vetett az amerikai magyarság körében Simonyi András nagykövet távozása – a misszióvezető az állami ünnepet, augusztus huszadikát használta ki az érzelgős búcsúra, amely annyira személyesre és öntömjénezőre sikeredett, hogy sokan azt hitték: Szent Andrást ünnepelik Szent István helyett Különben az is érdekes, hogy Szent István ünnepét az elmúlt években – Simonyi érkezése után – ritkán és nem hangsúlyosan ünnepelte a nagykövetség. A sokakban megütközést keltő búcsúra közleményben reagált az Amerikai Magyar Szövetség is.
A washingtoni magyar nagykövetség hivatalos honlapján Message from Ambassador Simonyi for Hungary’s National Day (Simonyi nagykövet üzenete a magyar nemzeti ünnepen) címmel közölt tudósításban Szent István csak mellékesen van megemlítve annak kapcsán, hogy idén a nemzeti ünnep egybeesik a nagykövet ötéves megbízásának lejártával és a házaspárnak az amerikai fővárosból való távozásával. És nem ez az első fura helyzet egy jelentős évforduló kapcsán: októberben a Washington Post újságírója is megütközéssel tapasztalta, hogy az amerikai magyar nagykövetség úgy ünnepelte meg az ötvenhatos forradalom ötvenedik évfordulóját, hogy az orosz gyökerű Levinson Triónak szervezett telt házas koncertet – az együttesnek annyi köze van Magyarországhoz, hogy harminc esztendővel ezelőtt hazánk érintésével jutottak ki a Szovjetunióból a komolyzenészek. A Levinson Trió feljegyzései egy forradalomról című írásában Stephen Brookes megemlítette, hogy az ötvenhatos forradalom az egyik legtragikusabb esemény a magyar történelemben, ugyanakkor az egyik legdicsőségesebb is, hiszen – idézve Simonyi András nagykövetet – az volt a szovjet elnyomás elleni „első repedés a falban”, amely végül Kelet-Európa szabadságához vezetett. „Érdekes ötlet: magyarok helyett kérjünk fel orosz zenészeket e korszakalkotó, az egyetemes emberi szabadságvágyban gyökerező esemény hősiességének és tragédiájának a feldolgozására” – írta tapintatosan az amerikai zsurnaliszta. A furcsa ünnepséget sokan sérelmezték az amerikai magyarok közül is, és ez természetes, hiszen sokan éppen a szovjet elnyomás elől menekültek el szülőhazájukból.
A gitározó (és Amerikában saját együttest is alapító), élénk társasági életet élő nagykövetnek kétségkívül voltak jelentős eredményei: Bush feleségestől részt vett az 1956-os magyar forradalomra emlékező amerikai ünnepségen, eljött Budapestre, és többször találkozott a magyar miniszterelnökkel. Ám az is igaz, hogy diplomata elsősorban a liberális-baloldali kapcsolatokra figyelt, így nem véletlen, hogy terjengős beszédében külön bekezdést szentelt Tom Lantos kongreszszusi képviselő, valamint Charles Gati tanácsadó méltatására.
A nem túl jó angolsággal megírt és előadott szöveg gyakorlatilag felleltározza a fontos ismerősöket, akiknek barátságával a nagykövet dicsekedik. Köszönetet mondott a magyar közösségnek, amely „átölelt bennünket, támogatott minket, és nekünk drukkolt”, és nevesítette többüket, de egy szót sem ejtett a komoly konfliktusokról és arról sem, hogy ötéves tevékenysége során általában figyelmen kívül hagyta jelentős magyar szervezetek véleményét és akaratát. A Szent István-napi beszédbe a magyar történelem ugyan nem fért bele, de helyett kapott a holokauszt tragédiája és annak felejthetetlensége. Köszönetet mondott Stephen Colbert humoristának az ország népszerűsítéséért – mint ismeretes, az amerikai showman indult és nyert az M0-s híd kapcsán kiírt névpályázaton, világraszóló viccet csinálva a különben meglehetősen bugyuta kezdeményezésből. A show-műsorban hivatalos minőségében jelen lévő nagykövet ezt követően magyar útlevelet, tízezer forintot és külügyminisztériumi gratulációt adott át neki. Ám az már nagyon különös, hogy a követségi dolgozók felsorolása mellett megemlítette az egyik kereskedelmi televízió munkatársát is, mint a kinti diplomáciai testület tiszteletbeli tagját. Igaz, Vujity Trtvko számtalan Napló-PR-riporttal honorálta meg a kitüntető barátságot.
A távozó nagykövet búcsúbeszédére közleményt adott ki az Amerikai Magyar Szövetség nemzetközi kapcsolatok bizottsága. Ebben így fogalmaznak: „a nagykövet túlzott, mert kevés amerikai magyar személyt vagy szervezetet lehetne a kritikamentes támogatók közé sorolni”. Az Amerikai Magyar Szövetség – amely 1906 óta szolgál mint az amerikai magyar közösség független és megbecsült szószólója – mindig udvariasan kezelte a Washingtonba delegált magyar nagykövetet, aki hivatalánál fogva Magyarország képviselője, ugyanakkor a kormány bizonyos intézkedéseivel és állásfoglalásaival kapcsolatban a szövetség gyakran kifejezte kétségeit. Így például aggodalmának adott hangot a békés tüntetők ellen használt túlzott rendőri erővel kapcsolatban tavaly október 23-án, és kétségbe vonta a magyar kormány elkötelezettségét a Kárpát-medencében élő magyar kisebbségek jogvédelme iránt. A szervezet közleményében kifejtik: „sajnálatos módon a nagyköveti nyilatkozatban semmilyen utalás nem történt Szent István napjának (augusztus 20.) jelentőségére, a magyarok legfontosabb nemzeti ünnepére. István, az apostoli király volt az, aki megalapította a Magyar Királyságot, egy új és független államot hozva létre, amely az elkövetkező századokban Közép-Európa egyik vezető hatalma volt. Szent István népét a nyugati (latin) kereszténységre térítette meg, és ezáltal Magyarországot a Nyugathoz csatolta – Bizánc helyett Rómához”.
Az Amerikai Magyar Szövetség a nyilatkozat szerint minden fenntartás nélkül támogatja a jó kapcsolatokat az Egyesült Államok és Magyarország között, és fontosnak tartja a demokratikus intézmények erősítését Közép- és Kelet-Európában, beleértve ebbe az erőteljes polgári szervezetek megalakítását a régióban. Lényeges a jogok tisztelete, az általános emberi és ezen belül a kisebbségi jogok szélesítése, beleértve a nemzeti kisebbségek autonómiaigényét, így például a Magyarországgal szomszédos államokban élő történelmi magyar közösségek ezzel kapcsolatos jogát. Ezek azok az értékek és elvek, amelyeket a szövetség képvisel és támogat, és azt remélik, hogy Simonyi nagykövet utódja meg fogja hallgatni végre az amerikai magyar közösséget reprezentáló szervek és személyek véleményét. Még azokban az esetekben is, amikor az a magyar kormány álláspontját kritizálja, szóvá téve a fentebb felsorolt értékekkel kapcsolatos aggodalmait. A szövetség bízik abban is, hogy az új nagykövet a felsorolt értékeket aktívan, nyíltan és erőteljesen fogja támogatni, szolgálva ezzel mind Magyarország, mind az Egyesült Államok érdekeit, elősegítve a jobb transzatlanti kapcsolatok kialakulását, fejlesztve a kelet-közép-európai régió stabilitását, biztonságát és a valódi demokrácia továbbfejlesztését.
Lejárt tehát Gyurcsány Ferenc személyes jó barátjának megbízatása. A „rocknagykövet” hazatér, és az amerikai magyarok abban bíznak, hogy a helyébe egy olyan diplomata megy, aki nemcsak a most éppen hatalmon lévő szűk politikai elitet képviseli, hanem az egész nemzet nagykövete lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.