A hidegcsepp az a jelenség, amikor egy adott térség felett hűvösebb a légkör, mint a környezete. A magasban lévő hideg levegő elősegíti a felhőképződést. Az ország felett keringő légörvény csak lassan hagyja el hazánkat, emiatt csökkent hirtelen a hőmérséklet – tájékoztatta lapunkat Nadrai Attila, az Országos Meteorológiai Intézet munkatársa. Az elmúlt 72 órában jelentős mennyiségű csapadék hullott: a legtöbb eső – 62,7 milliméter – a Vác közeli Penc községében esett, a legkevesebb a Balatonnál, Fonyódon mindössze 0,1 milliméter. Nem véletlen tehát, hogy megdőlt a Magyarországon mért hidegrekord. Tegnap és tegnapelőtt egész Európában Budapesten volt a leghidegebb, 11,2 Celsius-fok. Helsinki belvárosában 12, Stockholmban pedig 13 fokot mértek.
– Magyarországon szeptember 6-án 1996-ban Taszáron mértek hasonló hideget: a hőmérő akkor 10,1 fokot mutatott, Budapesten pedig 1922-ben, de akkor is 13,4 fok volt a fővárosban. A legmelegebbet 1946-ban rögzítették, akkor a hőmérők higanyszála 36 fokig kúszott fel, 1982-ben pedig 33,2 fokot mértek az országban – tette hozzá Nadrai Attila. Nyáron naponta dőlt meg az összes melegrekord, talán az elmúlt száz év leforróbb hónapjait élhettük át. A meteorológusok ezt a globális felmelegedéssel magyarázzák. A nagy szárazság is közrejátszik abban, hogy az élelmiszerek ára jelentősen megnövekedett. A meleg miatt a vízfogyasztás is megugrott, a fővárosban hétezer zacskós és kétszázhuszonkét ballon vizet osztottak szét a járókelők között.
Jó hír, hogy a jövő héten ismét felmelegedés várható, 20-25 fok is lehet az országban. Ez csak rövid ideig tart, mert két-három nap múlva ismét hidegebbre fordul az idő és csapadékra is számítani kell, ám azok az esőfelhők gyorsan átvonulnak majd felettünk. A hidegfrontérzékenyek migrénes fejfájásra készüljenek fel, mert napokig érződik majd a fronthatás. A szívbetegek vérnyomás-ingadozásra számíthatnak, és az ízületi panaszok is gyakrabban jelentkezhetnek.
A hűvös idő a szomszédos országokba is beköszöntött: az Alpok magasabb részein már az első hó is leesett. A hőmérséklet sehol sem haladja meg a 15 fokot. – A fővárosban felkészültek a fűtési szezonra, mivel a 10 fok körüli hőmérséklet gyorsan lehűti a gyengébb hőszigetelésű lakásokat. Ha a lakók kérik, négy órán belül meleget tud biztosítani a távhőszolgáltató. Egyes számítások szerint enyhe, csapadékban gazdag télnek nézünk elébe – mondta Nadrai Attila.
A természet ismerői már hetekkel ezelőtt megjósolták, hogy korán véget ér a nyár. A balatoni horgászok júliusban azt tapasztalták, hogy a sirályok tömegesen lepték el a stégeket, ezért nem tudtak kedvenc helyükről hódolni szenvedélyüknek. A vadlibák V alakba rendeződve hetekkel ezelőtt elindultak téli szálláshelyükre, s a fecskék is jóval hamarabb költöztek délre, mint a megelőző esztendőkben. Ez mind azt jelezte, hogy korán érkezik az ősz.
Kapu Tibor: Mi, magyarok szerencsések vagyunk, hazánkat körülhatárolják a Kárpátok, így nagyon jól látható fentről
