Az úgynevezett Magyar Gárda potenciálisan nagyobb veszély hordozója lehet, ha a szocialista–szabad demokrata kormánykoalíció az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank áldásával folytatja ultraliberális társadalompolitikai megszorító intézkedéseit. A szocialista kormány és a multinacionális korporációk között kialakult érdekközösség rendkívül súlyos következményekkel járt országunk társadalmi kohéziójára nézve, és a destabilizálódás további elemeit rejtheti magában.
Tízmillió lakos közül több mint hárommillióan élnek a létminimum szintje alatt, havi 250 eurónak megfelelő összegből. A vásárlóerő több mint 10 százalékkal csökkent az utóbbi hónapokban, a hivatalosan bejelentett infláció pedig 7,4 százalékos. Augusztus utolsó napjaiban újabb húsz százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak. A privatizáció és a piaci liberalizálás tömeges elbocsátásokkal jár a közszférában: az egészségügyben, az oktatásban, a közlekedésben. A foglalkoztatási ráta 54 százalékos. A kormány egészségügyi reformja következtében a lakosság 15-20 százaléka szorult ki de facto az orvosi ellátásból, és azonnal felszökött a csecsemőhalandóság száma. A társadalombiztosítás részleges (49 százalékos) privatizálása milliók egészségét és életkilátásait sodorhatja veszélybe amiatt, hogy nem tudnak többet fizetni ellátásukért. Magyarországon mindennapossá váltak az életszínvonal-korlátozó és a jóléti rendszert leépítő intézkedések, fokozódó társadalmi feszültséget és elszánt civil ellenállást idézve elő. Hogy ellenőrzése alatt tartsa a helyzetet, és igazolja társadalmi modelljét, Gyurcsány Ferenc kormánya most ahhoz a taktikához folyamodik, hogy lefasisztázza mindazokat, akik nem értenek egyet az EU által támogatott neoliberális politikájával. A magyar és a nemzetközi sajtó igénybevételével a kormány összemossa a határt a szélsőjobboldal és a túlnyomó többségben lévő demokratikus beállítottságú emberek között. Szocialisták és szabad demokraták most arról próbálják meggyőzni a népet, hogy nincs alternatíva koalíciójukkal szemben, csak a fasizmus. Ez nem igaz, és tökéletesen elfogadhatatlan, hiszen a legnagyobb ellenzéki politikai erő, a Fidesz demokratikus jobboldali erő. Az uralkodó kormánykoalíció hisztériakampányt folytat mindazokkal szemben, akik elutasítják „konvergenciaprogramját” az EU-val.
A Magyar Szociális Fórum általam képviselt Szociális Kerekasztala demokratikus összefogásra szólít fel, hogy kievickélhessünk a súlyos politikai és társadalmi válságból. Támogatjuk a Fidesz és magánszemélyek kezdeményezte népszavazást a társadalombiztosítás és az egészségügyi ellátás privatizálása ellen. Tüntetésre mozgósítjuk a lakosságot a Gyurcsány-kormány antiszociális politikája ellen. (Budapesten szeptember 8-án nagyszabású tüntetés lesz.) Nyitottan arra törekszünk, hogy konkrét társadalmi célokért összefogjunk nem baloldali erőkkel is. Közös erőfeszítéssel szeretnénk másfajta szociális-etikai értékrendet felmutatni a létező neoliberális renddel szemben, egyúttal kiutat mutatni a válságból.
Úgy vélem, ha a kormány nem változtat politikáján, előre hozott választásokat kell követelnünk, még mielőtt olyannyira megromlana a helyzet, hogy nemcsak a kormány ellenőrzése alól csúszna ki, hanem a demokratikus erők ellenőrzése alól általában véve is.
A szerző a Magyar Szociális Fórum
szervezője
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
