Egyre valószínűbb, hogy pénteken a parlament feloszlatja önmagát, ami előfeltétele annak, hogy még az ősszel előre hozott választásokat tartsanak. A friss kimutatások szerint a Jog és Igazságosság előtt 3-10 százalékkal vezető Polgári Platform már a kormánylistákat készíti – miniszterelnökként a pártelnök Donald Tusk, a kevésbé elutasított exkormányfő Jerzy Buzek és Jan Maria Rokita neve forog a köztudatban –, ám egyes elemzők szerint az öröm korai, hiszen elképzelhető, hogy a PiS a gazdasági növekedésnek és az egyre populistább ígéreteknek köszönhetően jobban szerepel a választásokon, mint amire ma számítani lehet. Tusk mindenesetre kijelentette, hogy az elmúlt hetekben történtek miatt kizárt a koalíció Kaczynskiékkal.
A Lengyelországot hetek óta izgalomban tartó lehallgatási botrány újabb fejezeteként eközben az igazságügyi miniszter azzal fenyegetőzik, hogy csapást fog mérni az ellenzékre. Zbigniew Ziobro bejelentette, kézzelfogható bizonyítékokat fog bemutatni arra vonatkozóan, hogy az ellenzéki pártok vezető politikusai szerepet játszottak olyan tervek kovácsolásában, amelyeknek a célja az állam destabilizálása volt.
Nem a korábban ideiglenesen őrizetbe vett személyekről, köztük Janusz Kaczmarek volt belügyminiszterről és bűntársairól van szó – hangoztatta Ziobro, aki a lengyel alkotmány értelmében a legfőbb ügyész tisztségét is betölti.
Az óvadék ellenében szabadlábra helyezett Kaczmarek előzőleg egy parlamenti bizottság előtt azt állította, hogy Jaroslaw Kaczynski miniszterelnök és igazságügyi minisztere a felelős a kabinet több tagjának telefonos lehallgatásáért. Egyúttal azzal vádolta őket, hogy nagy mennyiségű adatot gyűjtöttek össze a politikai paletta minden árnyalatát képviselő lengyel politikusokról. Az ellenzék ennek kapcsán a rendőrállami módszereket vetette a kormány szemére.
Bóka János: A következő hét évben csaknem 370 milliárd eurót kap az uniós költségvetésből Ukrajna
