Fenyegető agrárválság

Az agrárminisztérium nem tesz meg mindent azért, hogy a szabolcsi gazdák tüntetése után aláírt megállapodás feltételeit teljesítse, ezért a demonstrációs bizottság ismét tárgyalóasztalhoz ültetné a szaktárcát. A Magosz egyúttal a 2009-re beharangozott új támogatási rendszer bevezetését is aggályosnak tartja, mivel hazánknak a mai napig nincs az unió által elfogadott vidékfejlesztési programja, illetve agrár- és birtokpolitikája.

Dénes Zoltán
2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újra tárgyalóasztalhoz ültetnék a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumot a tavasszal fagykárt szenvedett szabolcsi gazdák, miután az őket képviselő demonstrációs bizottság hétfői ülésén arra a következtetésre jutott, hogy a tárca késlekedik a tüntetés után, augusztus hatodikán aláírt megállapodásban rögzített feltételek teljesítésével. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) szövetségi igazgatója, Budai Gyula tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a fagykárenyhítés túlságosan vontatottan halad, hiszen még a kárfelmérések sem kezdődtek meg. Rávilágított: nemcsak a felméréssel késnek, hanem a gyorssegélyt lehetővé tévő de minimis rendelet sem készült el, s a tárca által ígért hitelfelvételekkel sem élhettek ez idáig a gazdák. Utóbbi miatt arra kérte az agárminisztert, hogy tárgyaljon újra a bankokkal a hitellehetőségekről, mivel azok a mai napig nem dolgozták ki a hitelnyújtáshoz szükséges belső szabályaikat.
Tegnap sajtótájékoztatóján a Magosz a szakmai szervezetekkel való, szakértői szintű egyeztetés fontosságára is felhívta a kormány figyelmét. Jakab István jelezte: miközben a kormány már bejelentette, hogy 2009-ben szeretné bevezetni az úgynevezett egységes farmtámogatási rendszert (SPS), hazánk nem rendelkezik az unió által elfogadott vidékfejlesztési programmal, agrár- és birtokstratégiával. Ezért míg e területeken nem alakulnak ki a szakmai konszenzus alapján megfogalmazott stratégiai célok, óriási hiba lenne bevezetni az új rendszert, mivel az a jelenlegi helyzetben sok gazdát megélhetési válságba sodorhat – tette hozzá. Az unió az SPS bevezetésére hazánknak 2011-ig adott lehetőséget, ezért azt semmiképp sem lenne szabad elsietni. Az SPS rendszer bevezetésekor a támogatás el fog válni a termeléstől, s a támogatást szerzett jogként kapják majd meg a földeket éppen bérlők vagy tulajdonlók – fogalmazott Jakab István, aki szerint ez egyes esetekben azt okozhatja, hogy a támogatás nem a helyben lakó földművelőkhöz, hanem különböző befektetői társaságokhoz kerül. Vagyis – foglalta össze véleményét a Magosz elnöke –, az új támogatási rendszer komoly lehetőség is lehet, de elfogadott agrár- és birtokpolitikai stratégia nélkül csapdának bizonyulhat, amely a vidék elnéptelenedéséhez vezethet.
Fokozottan érvényes mindez a jelenlegi helyzetben, amikor a termőföld immár az energiatermelés eszközévé is vált – hangsúlyozta Jakab István, hozzátéve, hogy az SPS bevezetése előtt a kormánynak mindenképp tisztáznia kell birtokstratégiai elképzelését. A föld kérdése – világított rá – állami szuverenitásunk kérdése is, mivel egy rosszul megfogalmazott stratégia meglévő energiafüggőségünk mellett élelmiszerfüggővé is teheti hazánkat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.