Gyurcsány palettája

Gyurcsány Ferenc vasárnap kortárs magyar cigány festők műveiből nyitott meg egy összeállítást a kínai magyar kulturális évad részeként Pekingben. A miniszterelnök kijelentette: a romák és kultúrájuk nélkül nem érthető sem Magyarország, sem Európa. „A romák egy Európától távoli világ sajátos kultúráját, ízét hozták el, integrálódva az egyes nemzetekbe, de mindvégig megtartva életmódjuk, nyelvük sajátosságait is” – hangoztatta, majd hozzátette: „köszönjük, hogy éppen itt mutathatjuk meg, hogy milyen gazdag is és mennyire megismerésre vágyó ez a kultúra”.

P. Szabó Ernő
2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felháborító, abszurdum, nonszensz! – még a legillemtudóbb kortárs magyar festők is így kommentálták a hírt, amely szerint a kínai magyar kulturális évad hivatalos megnyitóján Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kizárólag roma festők műveiből rendezett kiállítást nyitott meg Pekingben. Természetesen nem arról van szó, hogy bárki is kétségbe vonná, hogy magyarországi roma művészeknek, az ő alkotásaiknak helyük van rangos rendezvényeken, amelyek a magyar kultúrát mutatják be. Amint az egyik művész fogalmazott, „a palettán minden színnek helye van, a kérdés, hogy a produkció jellemző-e a kvalitásos kortárs művészetre”. Arra a művészetre, amely rendkívül sokszínű, rendkívül tehetséges alkotókat foglal magába – s amely manapság egyre nehezebb helyzetben van, mondhatni, a kulturális kormányzat megszorító intézkedései hatására nem is olyan lassan teljesen ellehetetlenül. Ráadásul van a kortárs magyar művészetnek egy nem is olyan elhanyagolható része, jelesül a határon túliaké, az utódállamokban, vagy a világ Kárpát-medencétől távoli részein élő alkotóké, amelyről idehaza és a nagyvilágban egyaránt kevesebbet tudnak, mint amennyit tudni kellene.
Ha más nem, már a fentiek is indokolnák, hogy a kortárs képzőművészet javát mutassuk be a többéves előkészítő munka után, nyilván nem kis összegekből megrendezett magyar kulturális rendezvénysorozaton – tették hozzá többen. Ráadásul egy olyan országban, amely nemcsak a gazdaságban, hanem éppenséggel a kortárs művészetben is igazi nagyhatalom. Legutóbb Bázelban, a világ egyik legnagyobb művészeti vásárán játszottak főszerepet a kínai művészek, akik a világ minden részében sztárnak számítanak. Emögött természetesen nemcsak tehetség, hanem hatalmas állami támogatás is áll.
A nyilatkozó művészek lapunkat politikai okok miatt nevük elhallgatására kérték. Ezt azzal indokolták, hogy mivel a kultúra finanszírozása Magyarországon szinte kizárólag politikai alapon történik, a szakma mellett szóló érvek felsorolása egzisztenciájuk elvesztésével lenne egyenlő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.