Oroszországban nem merült feledésbe a 2004. szeptember 1-jén lezajlott beszlani túszdráma, s ismét rendkívül szigorú biztonsági intézkedések közepette tartották meg a tanévnyitót. Az országban mintegy 300 ezer rendőr, belügyi katona vigyázott a tanulók és az iskolák biztonságára. Az oktatási intézmények épületeit az elmúlt napokban rendőrkutyákkal vizsgálták át, s a bejáratoknál fémdetektoros kapukat állítottak fel. Három évvel ezelőtt az orosz csapatok Csecsenföldről való távozását követelő kommandó elfoglalta az észak-oszétiai Beszlanban az 1. számú iskolát, foglyul ejtve az ott tartózkodó mintegy 1100 embert. Az orosz különleges erők három nappal később megrohamozták az épületet, ám az akció vérfürdőbe torkollott. A történtek sokkolták az orosz és a nemzetközi közvéleményt.
Az orosz parlament vizsgálóbizottsága tavaly decemberben megállapította, hogy a különleges biztonsági erők fellépése nem veszélyeztette a túszok életét; nem ők, hanem a terroristák robbantották fel az iskolát. Az áldozatok hozzátartozói és sok orosz azonban úgy véli, a hatóságok ma is eltitkolják a vérfürdővel kapcsolatos tények egy részét. Tiltakoznak az ellen is, hogy a 32 fős csecsen kommandó egyetlen túlélőjét leszámítva senkit sem büntettek meg a beszlani tragédiáért. A Beszlani Anyák szervezet egy hónapja mutatott be egy felvételt, amely azt hivatott bizonyítani, hogy az első robbanásokat a kommandósok lövései okozták. A beszlaniak hangulatát jól illusztrálta az idei megemlékezés is, amely során gyertyás virrasztás mellett virágokat helyeztek el az egykori tornaterem elszenesedett maradványainál. A romokra az áldozatok portréit akasztották ki, valamint olyan feliratokat, amelyek szerint a helyiek továbbra sem bocsátják meg a hatóságoknak a tragédiát. „Követeljük a történtek tárgyilagos tisztázását és a felelősök megnevezését!” – állt az egyik transzparensen. Egy másik egyenesen terrorizmussal vádolta a titkosszolgálatot és a belügyminisztériumot.
Az ingusföldi Nazranyban eközben biztonsági erők merényletet hiúsítottak meg, amikor közeledtükre az elkövetők idő előtt levegőbe röpítettek egy robbanószerekkel zsúfolt gépkocsit.
Az amerikai ultimátum esélyei
