Hibrid embriók a gyógyászatban?

Szabályozás készül arról Nagy-Britanniában, hogy engedélyezzék-e ember–állat hibrid embriók alkalmazását a gyógyászatban. Az eljárással az orvosok őssejteket tudnának kivonni, amelyekkel a jövőben szerveket lehetne növeszteni, illetve olyan betegségek lennének gyógyíthatók, mint az Alzheimer-kór.

Hírösszefoglaló
2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nehéz döntés előtt állnak a britek: szabályozást kell alkotniuk arról, lehetővé tegyék-e az ember–állat hibrid embriók alkalmazását a gyógyászati kutatásokban. A Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA – emberi mesterséges megtermékenyítési és embriológiai hatóság) a szakértők várakozása szerint zöld jelzést ad majd a technológia felhasználásának azzal a kikötéssel, hogy minden esetet egyenként meg kell majd vizsgálni. Felmérést is végeztetett a HFEA, az eredmények szerint a brit polgárok hatvanegy százalékos többsége támogatná az ember–állat embriók engedélyezését, miután a kérdezetteknek elmondták a biztosok, hogy a módszer a jövőben lehetővé tenné olyan betegségek gyógyítását is, mint az Alzheimer-kór – jelentette a BBC. Ellenzői is akadnak a tervnek, ők úgy vélik, az emberek elborzadnának, ha a HFEA támogatná a kutatók elképzelését. Bár a kikötés szerint csak olyan embriók lennének létrehozhatók, amelyek 99,9 százalékban rendelkeznek emberi génkészlettel, a kimérákat vizionáló professzorok szerint ezekben a lényekben olyan szinten keverednek az állati és emberi kromoszómák, hogy nehéz szétválasztani azokat.
A tudósok ebben a klónozási eljárásban emberi testi sejt magját ültetnék állati petesejtekbe, annak érdekében, hogy az így létrejött embrióból őssejteket vonjanak ki. Ismeretes: az őssejtek jelentősége – az említett betegségek gyógyításán túl – abban áll, hogy az emberi test bármilyen sejtjévé képesek átalakulni, ezért a kutatók remélik, hogy alkalmasak lehetnek bizonyos szervekké vagy szervrészekké fejlődni, illetve fontos szerepük lehet új gyógyszerek megalkotásában is. Jelenleg a brit orvosok a mesterséges megtermékenyítésekből visszamaradt petesejtekkel kísérletezhetnek, ezekből azonban kevés van, és gyakran a minőségük sem megfelelő. Két intézmény már engedélyért folyamodott a HFEA-hoz a hibridtechnológia alkalmazásának ügyében. Ha a szervezet egyetért a felvetésekkel, vélhetőleg novemberre írja ki az első meghallgatásokat. Várhatóan további egészségügyi intézmények is ilyen engedélyért folyamodnak majd a közeljövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.