Ezzel a megoldással a határ menti magyar megyék kórházai azért járnának jól, mert a szerb és a román állam egészségbiztosítója által finanszírozott beavatkozások nem az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által meghatározott teljesítmény-volumenkorlátot terhelnék, de pluszpénzt hoznának az intézménynek. Ráadásul a kórházak a felesleges kapacitásukat is ki tudnák használni.
Csókási Eszter, a DKMT Kht. ügyvezetője elmondta: jelenleg Magyarország, Románia és Szerbia között kétoldalú megállapodások szabályozzák a szomszédos állampolgárok által igénybe vett egészségügyi szolgáltatások finanszírozását, s ezek alapján csak a sürgősségi ellátás az ingyenes. A közös társadalombiztosítási kártya tervét támogatja az unió Interreg III/A programja is. A fejlesztés Magyarországon három, Romániában négy megyét érintene, Szerbiában pedig a Vajdaság csatlakozna.
Most az eurorégió kórházainak, rendelőintézeteinek, gyógyfürdőinek szolgáltatásait mérik fel, megvizsgálják milyen fölös kapacitások vannak az egyes intézményekben, amelyek kiajánlhatók majd a régió lakosainak. Jövő májusra elkészítik azt a szerződéstervezetet, amelyet a három ország egészségbiztosítási pénztárai kötnének a közös kártya létrehozásáról.
Kigyulladt egy komp Indonéziában, öt ember meghalt + videó
