A katolikus egyház első környezetvédelmi ifjúsági találkozójának csaknem félmillió résztvevője volt. A fiatalok Olaszországból, Európa számos országából, valamint a Földközi-tenger térségéből érkeztek a loretói Mária-kegyhely szomszédságába. A szentatya celebrálta szabadtéri szentmisére azután került sor, hogy a fiatalok az éjszakát a csillagos ég alatt töltötték, majd elimádkozták a reggeli laudest Angelo Bagnasco genovai érsekkel, az olasz püspöki konferencia elnökével. Tudni való, hogy az olasz püspökök két éve vezették be a teremtett világ napját – szeptember 1. – Itáliában.
A pápa vasárnapi szentbeszédében a fiatalokra bízta földünk jövőjét, hangsúlyozva, hogy nyilvánvalók egy olyan fejlődés jelei, amely nem képes a természet törékeny egyensúlyának megőrzésére. Bár részletekbe nem bocsátkozott, ám buzdításként elmondta, globális szintű bátor döntésekre és sürgős cselekvésre van szükség. A loretói zarándokok között egyébként újrafeldolgozható anyagú hátizsákokat és kurblis zseblámpákat osztottak szét a szervezők, az étkeztetés lebomló tányérokkal történt. Még az imakönyvek is újrahasznosított papírból készültek, és a katolikus fiatalok 15 ezer fát ültettek el a környéken.
– Viszonylag új témája a környezetvédelem a Szentszék Tanítói Hivatalának – kommentálta a mégsem előzmény nélküli loretói eseményt Német László, az MKPK titkára, szóvivője. A verbita szerzetes beszámolt arról: a teremtett világ megismerése és a Teremtő ezen keresztül megmutatkozó nagysága, dicsősége eleve hozzátartozik a teológiához. Ugyanakkor a tanítói hivatal a kilencvenes évektől már azt is hangsúlyozza, a mai korban különösen gondját kell viselnünk a teremtett világnak, e tekintetben is nagy az egyház felelőssége a jövő nemzedékért. Az előző pápa, II. János Pál 1998-ban ki is adott egy újévi köszöntőt, amelyben élénken foglalkozott ezzel a problémával. Német László megemlítette: Erdő Péter bíboros augusztus 20-án a Szent István-bazilikában mondott ünnepi bevezetőjében szintén taglalta a környezeti kérdéseket.
Kérdésünkre, látná-e értelmét, hogy hazánkban is legyen olyan nap, amely a teremtett világé, a püspöki kar szóvivője azt felelte, egy ideje már fontolgatják, hogy átültessék ezt a kezdeményezést. Eddig az olaszokon kívül csak a német, a spanyol és a francia katolikusoknál van hasonló nap, továbbá az Egyesült Államokban. Holott egészen a XIX. századig a mai bioélelmiszer-termelés és a kíméletes földhasználat előfutárai a nagy kolostorok voltak, mindenekelőtt a bencés szerzetesek.
A hazai kérdésekre és teendőkre térve a verbita szerzetes megemlítette, kiküszöbölendő vizeink katasztrofális szennyezésének veszélyét – lásd Verespatak –, fel kell hagyni a vízközmű-privatizációval, át kell térni végre a megújuló energiaforrások minél elterjedtebb használatára. Szerinte halaszthatatlan a mérhetetlen szeméttermelés befejezése, nemet kell mondanunk az egyszeri használat után eldobható, illetve a túlcsomagolt árucikkekre. A püspöki kar szóvivője úgy vélte, sokkal tudatosabban kell védekezni a szemét eltüntetése ellen, ne legyünk többé a fejlett uniós országok illegális vagy legális szemétlerakója. Azt is hangoztatta: szerte az országban erdősítésre lenne szükség. Német László nem rejtette véka alá, hogy a katolikus egyház hazánkban is mind gyakrabban fogja felemelni szavát a teremtett világ értékeiért.
Van az a pénz meg pofátlanság, ami miatt a Real Madrid is meggondolja magát
