Jól megfizetik a szakszervezetiseket

A miniszterelnök azt mondta, egy tapodtat sem hátrálni, a BKV üzleti tervét teljesíteni kell – közölte az elmaradt BKV-sztrájkról Demszky Gábor. Gyurcsány Ferenc azonban korábban azt állította: a főpolgármestert kompromisszumok keresésére biztatta a megállapodás érdekében. Bár a társaság szóvivője mára ígért tájékoztatást, információnk szerint megállapodás van arról, hogy taglétszámtól függően 300–600 ezer forintos alapbért kapnak a cégtől a BKV függetlenített szakszervezeti vezetői.

Bákonyi Ádám
2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc állításával ellentétesen nyilatkozott tegnap a Nap-keltében Demszky Gábor. Míg az elmaradt BKV-sztrájkkal kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta: a főpolgármestert arra biztatta, hogy tegyen erőfeszítéseket a megállapodás érdekében, nem elegendő ismételgetni a saját álláspontot, addig a főpolgármester így interpretálta Gyurcsány szavait: „a miniszterelnök úr nekem azt mondta, hogy egy tapodtat sem hátrálni, a BKV üzleti tervét teljesíteni kell”.
A főpolgármester tegnapi nyilatkozata egyébként a lefújt sztrájk után lemondott egyik szakszervezeti vezető állítását is alátámasztani látszik. Bartha Pál távozását azzal indokolta, hogy a BKV történetében ilyen bértárgyalás még nem volt, a munkavállalók folyamatos fenyegetéseknek voltak kitéve, a munkáltatónak az utolsó pillanatig nem volt ajánlata. – Most képzelje el, hogy a BKV leáll, vagy a BKV-nak engedünk, és több bért fizetünk. Mi következik másnap? Megjelennek a pedagógusok, megjelennek a kórházi dolgozók, megjelennek mások is jogos vagy kevésbé jogos követelésekkel – mondta a szakszervezeti követelésekről a főpolgármester.
Mindeközben levélben fordult a munkaügyi miniszterhez Kontur Pál. A Fidesz munkástagozatának elnöke arra szólítja fel Lamperth Mónikát, hogy vizsgálja ki: ki és milyen szinten gyakorolt nyomást a szakszervezetekre a politika, illetve a BKV részéről. Demokráciában elfogadhatatlan, ha akár a miniszterelnök, akár a politika bármely szereplője, akár egy gazdasági társaság nyomást gyakorol a szakszervezetekre annak érdekében, hogy a dolgozók érdekeit háttérbe szorítva elálljanak a sztrájkjog gyakorlásától – olvasható a levélben.
Persze kérdés, hogy a politikai nyomáson túl mi hathatott még a szakszervezeti vezetőkre. Bár Regőczi Miklós, a BKV szóvivője mára ígért tájékoztatást, információnk szerint megállapodás van arról, hogy a háromszáz tagnál kisebb szakszervezetek függetlenített elnökei 300, a 2001 főnél több taggal rendelkezőké pedig 600 ezer forint alapbért kapnak a vállalattól. Úgy tudjuk, hogy a szaktanácsadói besorolású szakszervezeti vezetők a vezérigazgató mérlegelésétől függően évente maximum négyhavi törzsbérüknek megfelelő mozgó bért kaphatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.