Gyurcsány Ferenc állításával ellentétesen nyilatkozott tegnap a Nap-keltében Demszky Gábor. Míg az elmaradt BKV-sztrájkkal kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta: a főpolgármestert arra biztatta, hogy tegyen erőfeszítéseket a megállapodás érdekében, nem elegendő ismételgetni a saját álláspontot, addig a főpolgármester így interpretálta Gyurcsány szavait: „a miniszterelnök úr nekem azt mondta, hogy egy tapodtat sem hátrálni, a BKV üzleti tervét teljesíteni kell”.
A főpolgármester tegnapi nyilatkozata egyébként a lefújt sztrájk után lemondott egyik szakszervezeti vezető állítását is alátámasztani látszik. Bartha Pál távozását azzal indokolta, hogy a BKV történetében ilyen bértárgyalás még nem volt, a munkavállalók folyamatos fenyegetéseknek voltak kitéve, a munkáltatónak az utolsó pillanatig nem volt ajánlata. – Most képzelje el, hogy a BKV leáll, vagy a BKV-nak engedünk, és több bért fizetünk. Mi következik másnap? Megjelennek a pedagógusok, megjelennek a kórházi dolgozók, megjelennek mások is jogos vagy kevésbé jogos követelésekkel – mondta a szakszervezeti követelésekről a főpolgármester.
Mindeközben levélben fordult a munkaügyi miniszterhez Kontur Pál. A Fidesz munkástagozatának elnöke arra szólítja fel Lamperth Mónikát, hogy vizsgálja ki: ki és milyen szinten gyakorolt nyomást a szakszervezetekre a politika, illetve a BKV részéről. Demokráciában elfogadhatatlan, ha akár a miniszterelnök, akár a politika bármely szereplője, akár egy gazdasági társaság nyomást gyakorol a szakszervezetekre annak érdekében, hogy a dolgozók érdekeit háttérbe szorítva elálljanak a sztrájkjog gyakorlásától – olvasható a levélben.
Persze kérdés, hogy a politikai nyomáson túl mi hathatott még a szakszervezeti vezetőkre. Bár Regőczi Miklós, a BKV szóvivője mára ígért tájékoztatást, információnk szerint megállapodás van arról, hogy a háromszáz tagnál kisebb szakszervezetek függetlenített elnökei 300, a 2001 főnél több taggal rendelkezőké pedig 600 ezer forint alapbért kapnak a vállalattól. Úgy tudjuk, hogy a szaktanácsadói besorolású szakszervezeti vezetők a vezérigazgató mérlegelésétől függően évente maximum négyhavi törzsbérüknek megfelelő mozgó bért kaphatnak.
Hatalmas földrengés rázta meg Oroszországot + videó
