Tegnapra gyakorlatilag megszűnt a brit katonai jelenlét a legnagyobb dél-iraki város, Bászra belterületén, ahonnan egyetlen öszszehangolt művelettel félezer brit katonát vontak ki az éjszaka folyamán. Londoni sajtókommentárok szerint ez az utolsó lépés a teljes brit csapatkivonás előtt. Az egységet a nagyváros egykori elnöki palotájából vezényelték át a városon kívüli helyi repülőtérre, ahol már eddig is ötezer brit katona állomásozott. Ezzel – a 2003-as invázió óta először – immár egyetlen iraki település belterületén sem tartózkodnak folyamatos jelleggel brit katonák.
Gordon Brown brit miniszterelnök hétfőn a BBC-nek azt mondta: előre tervezett átcsoportosításról van szó, amelynek célja, hogy az iraki brit kontingens tevékenysége „hadszíntériről felügyeletivé” váljék. Brown szerint az iraki fegyveres erők – a hadsereg, a rendőrség és a biztonsági alakulatok – létszáma eléri a félmilliót, közülük 30 ezren szolgálnak Bászra tartományban. A kormányfő ugyanakkor nem válaszolt érdemben arra a riporteri felvetésre, hogy a biztonsági erők soraiba tömegesen szivárogtak be kormányellenes milicisták. Brown továbbra sem fedte fel, hogy a brit katonai jelenlét meddig tarthat Irakban, a hirtelen – és nyilvánosan előre be nem jelentett – éjszakai bászrai átcsoportosítást azonban a hétfői brit lapok egyöntetűen az iraki brit kontingens teljes kivonásának megkezdése előtti utolsó nagyobb manővernek minősítik. Az MTI által idézett The Times szerint „folyamatosan tartják magukat azok az értesülések”, hogy a brit parancsnokság alkut kötött Muktada asz-Szadr radikális síita vallási vezetővel a volt elnöki palotában állomásozó brit egység biztonságos távozása érdekében.
A britek állítólag ennek fejében „mintegy hatvan” őrizetest adtak át az irakiaknak az elmúlt napokban. Muktada asz-Szadr a minap bejelentette, hogy milíciája, a Mahdi Hadserege hat hónapos tűzszünetet hirdet.
Eközben váratlan látogatásra Irakba érkezett George Bush. Az elnöki különrepülőgép az al-Aszad légitámaszponton szállt le, a Bagdadtól nyugatra fekvő el-Anbár tartományban. Az amerikai elnök kíséretében jelen volt Condoleezza Rice külügyminiszter, Robert Gates védelmi miniszter és Steven Hadley nemzetbiztonsági főtanácsadó.
Így néz ki Brigitte Macron férfiként + videó
