A pécsi városházi ellenzék két frakciója, a Fidesz–KDNP és az Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) az önkormányzat működésének tarthatatlanságára hivatkozva a testület önfeloszlatását indítványozta. A jobboldali frakciók lépésüket azzal indokolták, hogy a döntések meghozatalakor a városvezető MSZP–SZDSZ-koalíció nem a választók akaratát, hanem saját politikai érdekeit tartja szem előtt, példaként többek között a tubesi lokátor ügyét hozták fel.
A közgyűlési vita során Tóth Bertalan, MSZP-s alpolgármester az ellenzéki előterjesztést viccnek nevezte, majd felvetette, hogy a kultúrfőváros projekt közepén, a megnyílt pályázati lehetőségek idején, szabad-e egyáltalán új választások kiírására gondolni?
A közgyűlés szünetében Révész Mária Fidesz–KDNP-frakcióvezető kijelentette, nem játék, ha az ellenzék az önkormányzat feloszlatását kéri. Az előzményekről elmondta, a szocialisták a választásokon minimális többséggel nyertek, amit Tasnádi Péter polgármester is érzékelt, így egy éve konszenzusos politikát hirdetett. Később azonban, a „győztes mindent visz” elve alapján osztották el a szocialisták a pozíciókat, s azóta is erőpolitizálást folytatnak. A feloszlatást kezdeményező frakciók úgy látják, több, az önkormányzathoz köthető gazdasági társaság vezetői pozíciójában is színlelt eljárással történnek a kinevezések, miközben a város irányítói adósságspirálba hajtják Pécset. A jobboldali szervezetek meglátása szerint az iskolai osztályösszevonások sem voltak törvényesek, ráadásul ennek tárgyalásánál a Fidesz frakciója ultimátumot is kapott a városvezetéstől: vagy megszavazzák a határozatot, vagy utcára kerül egyik – tanár – képviselőtársuk.
Tóth Bertalan alpolgármester – immár a szocialisták által tartott sajtótájékoztatón – a fentieket visszautasítva hazugságnak, zsarolásnak nevezte a jobboldal állítását. Tasnádi Péter polgármester ehhez hozzátette, az oppozíció önfeloszlatással kapcsolatos indítványát nem tartják megalapozottnak, véleményük szerint a Fidesz és az ÖPE egyszerűen nem képes tudomásul venni választási vereségét. Mint mondta, az MSZP a város fejlesztésével szeretne inkább foglalkozni, nem politikai indíttatású támadásokkal, ellenben, ha lesznek konstruktív ellenzéki javaslatok, azokat szívesen várják.
A botrányos hangulatú közgyűlési vita hevében Mellár Tamás közgazdászprofesszor, a Fidesz– KDNP képviselője bejelentette, lemond mandátumáról. Döntését azzal indokolta, hogy nem kíván aszszisztálni a baloldalnak, miközben azok az unokáitól veszik el Pécs jövőjét, hosszú évtizedekre adósságspirálba rántva várost. A statisztikai hivatal volt elnöke végül további civódást és dagonyázást kívánt a koalíció tagjainak. A szocialisták viszont azzal replikáztak: az ellenzék előadását nem a városházán, inkább – az éppen Pécsett tartózkodó – Magyar Nemzeti Cirkusz nagysátrában kellene folytatni.
A több mint háromórás vita után – név szerinti szavazáson – a közgyűlési többséget adó baloldali koalíció elutasította az önkormányzat feloszlatását célzó javaslatot.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
