Kóka János újabb különös hasonlata

A világ egyik leggazdagabb államának tartott Szingapúrhoz hasonlította hazánkat a kínai befektetőknek tartott tegnapi sanghaji előadásában Kóka János. Ám nem volt olyan gáláns, mint Pekingben, a sanghaji vállalkozóknak ugyanis már nem ajánlott fel készpénzes kormányzati támogatást.

Szabó Eszter
2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szingapúrhoz, a világ egyik legversenyképesebb gazdaságával rendelkező országához hasonlította hazánkat a kínai befektetőknek tartott előadásában Kóka János. A gazdasági miniszter Peking után tegnap Sanghajban próbálta rábeszélni a kínai vállalkozókat arra, hogy vállalkozásaik székhelyéül Magyarországot válasszák. Kóka a két ország összevetésénél valószínűleg nem vette figyelembe, hogy Szingapúr gyors ütemű gazdasági növekedéssel, egyensúly közeli költségvetéssel, a hazai vállalkozásokat segítő stabil és kiszámítható adórendszerrel rendelkezik.
*
A szingapúri hasonlat már csak azért is kérdéses, mert az ázsiai ország az elmúlt évtizedekben a jelenlegi magyar gazdaságpolitikával éppen ellentétes stratégiát folytatott, politikáját hangsúlyozottan az erős államra építette. A hazai vállalkozásokat és lakosságot előtérbe helyező gazdaságpolitika nyomán Szingapúr az egy főre eső GDP tekintetében a világ élvonalához tartozik, miközben társadalma leggazdagabb és legszegényebb tizede között távolról sincs akkora különbség, mint Magyarországon. A szingapúri gazdaságpolitika legfőbb sajátossága, hogy a kormány elsőként saját polgárait juttatja vállalkozási lehetőséghez, az országba beáramló külföldi tőkét pedig nem az olcsó munkaerőre alapozza. Kóka János egyébként nem volt olyan gáláns, mint Pekingben, a sanghaji vállalkozóknak ugyanis már nem ajánlott fel készpénzes kormányzati támogatást.
A gazdasági miniszter mellett tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is részt vett a Sanghaji Kereskedelemfejlesztési Tanáccsal közösen rendezett fórumon. Beszédében a kormányfő a távirati iroda tudósítása szerint „felvillanyozónak” és „bódítónak” nevezte első sanghaji benyomásait. A találkozón két üzleti szerződés született. Az egyik szerint a sanghaji tengerparton épít üdülőközpontot és lakóparkot az immár kínai tulajdonú Skála Group. A másik megállapodást a Masterplast Zrt. kötötte hőszigetelők magyarországi gyártásához szükséges alapanyagok kínai előállításáról. Bodnár Zoltán, az Eximbank vezérigazgatója a Világgazdaságnak egy harmadik beruházásról is beszámolt. Eszerint az állami bank bábáskodása mellett az EU-Milk Technologies Kft. tejfeldolgozó üzemet hoz létre Kínában, ahol Túró Rudi gyártását kezdi meg. Az Eximbank, amelynek ez az első kínai beruházása, kétmillió dolláros hitellel segítette a tranzakciót. Azt egyelőre nem tudni, milyen piacfelmérés előzte meg a projektet, a Túró Rudi exportjára vonatkozóan ugyanis az elmúlt években számtalan terv született, ám a külföldi értékesítések többsége kudarcba fulladt.

Szingapúr számokban. A tavalyi 6,4 százalékos gazdasági növekedés után az ázsiai ország az idei évre 7,9 százalékos bővülést vár. A gazdasági dinamikát az adórendszer stabilitása és kiszámíthatósága segíti, amely nyomán a költségvetés tavaly is egyensúly közeli állapotban volt: 19,71 milliárd dolláros bevétel mellett 19,85 milliárd dollárt tett ki a kiadások összege. Pénzromlás gyakorlatilag nincsen Szingapúrban, hiszen a tavalyi 0,4 százalékos infláció után idén egy százalék körüli fogyasztói áremelkedés valószínű. A munkanélküliség Szingapúrban hagyományosan alacsony, évek óta 3 százalék körül mozog.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.