Szingapúrhoz, a világ egyik legversenyképesebb gazdaságával rendelkező országához hasonlította hazánkat a kínai befektetőknek tartott előadásában Kóka János. A gazdasági miniszter Peking után tegnap Sanghajban próbálta rábeszélni a kínai vállalkozókat arra, hogy vállalkozásaik székhelyéül Magyarországot válasszák. Kóka a két ország összevetésénél valószínűleg nem vette figyelembe, hogy Szingapúr gyors ütemű gazdasági növekedéssel, egyensúly közeli költségvetéssel, a hazai vállalkozásokat segítő stabil és kiszámítható adórendszerrel rendelkezik.
*
A szingapúri hasonlat már csak azért is kérdéses, mert az ázsiai ország az elmúlt évtizedekben a jelenlegi magyar gazdaságpolitikával éppen ellentétes stratégiát folytatott, politikáját hangsúlyozottan az erős államra építette. A hazai vállalkozásokat és lakosságot előtérbe helyező gazdaságpolitika nyomán Szingapúr az egy főre eső GDP tekintetében a világ élvonalához tartozik, miközben társadalma leggazdagabb és legszegényebb tizede között távolról sincs akkora különbség, mint Magyarországon. A szingapúri gazdaságpolitika legfőbb sajátossága, hogy a kormány elsőként saját polgárait juttatja vállalkozási lehetőséghez, az országba beáramló külföldi tőkét pedig nem az olcsó munkaerőre alapozza. Kóka János egyébként nem volt olyan gáláns, mint Pekingben, a sanghaji vállalkozóknak ugyanis már nem ajánlott fel készpénzes kormányzati támogatást.
A gazdasági miniszter mellett tegnap Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is részt vett a Sanghaji Kereskedelemfejlesztési Tanáccsal közösen rendezett fórumon. Beszédében a kormányfő a távirati iroda tudósítása szerint „felvillanyozónak” és „bódítónak” nevezte első sanghaji benyomásait. A találkozón két üzleti szerződés született. Az egyik szerint a sanghaji tengerparton épít üdülőközpontot és lakóparkot az immár kínai tulajdonú Skála Group. A másik megállapodást a Masterplast Zrt. kötötte hőszigetelők magyarországi gyártásához szükséges alapanyagok kínai előállításáról. Bodnár Zoltán, az Eximbank vezérigazgatója a Világgazdaságnak egy harmadik beruházásról is beszámolt. Eszerint az állami bank bábáskodása mellett az EU-Milk Technologies Kft. tejfeldolgozó üzemet hoz létre Kínában, ahol Túró Rudi gyártását kezdi meg. Az Eximbank, amelynek ez az első kínai beruházása, kétmillió dolláros hitellel segítette a tranzakciót. Azt egyelőre nem tudni, milyen piacfelmérés előzte meg a projektet, a Túró Rudi exportjára vonatkozóan ugyanis az elmúlt években számtalan terv született, ám a külföldi értékesítések többsége kudarcba fulladt.
Szingapúr számokban. A tavalyi 6,4 százalékos gazdasági növekedés után az ázsiai ország az idei évre 7,9 százalékos bővülést vár. A gazdasági dinamikát az adórendszer stabilitása és kiszámíthatósága segíti, amely nyomán a költségvetés tavaly is egyensúly közeli állapotban volt: 19,71 milliárd dolláros bevétel mellett 19,85 milliárd dollárt tett ki a kiadások összege. Pénzromlás gyakorlatilag nincsen Szingapúrban, hiszen a tavalyi 0,4 százalékos infláció után idén egy százalék körüli fogyasztói áremelkedés valószínű. A munkanélküliség Szingapúrban hagyományosan alacsony, évek óta 3 százalék körül mozog.
Menczer to Magyar: You're Pushing Zelensky's Propaganda—Aren’t You Ashamed?
