Ma tüntetik ki a hazatért tűzoltókat

Görögországban dolgozó tűzoltóink munkáját elismerő nemzetközi visszhang kísérte, itthon pénzjutalmat kaptak, a Bátorságért Érdemrendet pedig ma akasztják a nyakukba. Ugyanakkor a katasztrófavédelem vezetője levélben kérte a fővárosi tűzoltóparancsnokot, hogy máskor ne kerülje meg a szolgálati utat.

Szöghy Katalin
2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sikeres volt a görögországi küldetés, hazánk képviseletében igyekeztek a legjobban ellátni feladatukat a fiúk – közölte lapunkkal Cziva Oszkár, a kiküldött tűzoltócsapat vezetője. A görögök nagyon hálásak voltak, külügyminiszterük külön kiemelte Magyarországot a segítségnyújtók közül. A csapat hazafelé olyan szerb kollégákkal találkozott, akik a tévében látták a magyarok erőfeszítéseit, és ezért indultak a bajba jutott görögök segítségére.
Hiába a jó nemzetközi visszhang és a pozitív visszajelzés, csipetnyi üröm mégis vegyült a hazatérés örömébe. Ugyanis az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vezetője, Tatár Attila levélben kérte a fővárosi tűzoltóparancsnokot, hogy máskor értesítse a felettes szervet, mielőtt külföldre küld tűzoltókat. Bende Péter lapunknak elmondta, amikor a feje tetejére áll a világ, akkor nagyon fontos a segítségnyújtás gyorsasága. Ezért foglalkozott elsősorban a kiutazás és a csapat megszervezésével, és halasztotta az engedélykérést későbbre. A térségből egyébként szinte egyedül hazánk érkezett a félszigeten lakók segítségére, mivel az Európai Unió bürokráciája megnehezíti a gyors reagálást. Ezenkívül a főpolgármester rendelte el az indulást, és a budapesti önkormányzat tartja fönn a Fővárosi Tűzoltóságot, ezért menniük kellett.
Nincs nagy jelentősége az ügynek, nem feddés, inkább csak kérés volt abban a levélben, amelyet a katasztrófavédelem főigazgatója Bende Péternek küldött, tájékoztatta lapunkat Dobson Tibor, az OKF szóvivője. Ő is csupán a sajtóból hallott a tervezett útról, értesítette főnökét, Tatár Attilát, aki felhívta Bajnai Gordon önkormányzati minisztert soron kívüli engedélyért. A szakemberek külföldi működéséhez ugyanis miniszteri engedélyre van szükség. Dobson elmondta, egyáltalán nem ritka, hogy a gyors reagálás érdekében később intézik a papírmunkát, a fővárosi tűzoltók parancsnoka egy telefonnal elindíthatta volna a folyamatot, amit elfelejtett megtenni.

Áradástól tartanak. Több helyütt még mindig ég az erdő Görögország déli részén, de a tűzoltók azt remélik, hogy az észak felől érkező eső segít majd elfojtani a lángokat. Az égszakadás azonban új aggodalmakat is szült: félő, hogy a felperzselt területeket áradások sújtják. Az északi Halkidiki-félszigetre a hét végén lecsapó viharok miatt egyes területeket már elöntött a víz, s a dél felé terjedő esők hevessége sem csillapodik – adta hírül a BBC. A példátlan, 200 ezer hektáron tomboló tűzvészt a gyanú szerint telekspekuláns gyújtogatásai idézték elő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.