Többféle módon mérsékelhető az iparűzési adó alapja a helyi adóról szóló törvény szerint. Például az eladott termékek beszerzési árával vagy a közvetített szolgáltatások díjával. Az ingatlanfejlesztő cégek a törvény szerint a megvásárolt telek árával csökkenthetik az adóalapjukat, ám a közvetített szolgáltatások mibenléte már vitára ad okot. Az ingatlanfejlesztők szerint a telekár, a tervezési és a reklámköltségek mellett az alvállalkozóknak kifizetett kiadások is levonhatók az adóalapból. A fővárosi önkormányzat ez utóbbival nem ért egyet, szerintük az alvállalkozókkal kötött szerződések nem felelnek meg az adóalap-csökkentő tételeknek. Az önkormányzat most a korábban megfizetett összeg többszörösét követeli a cégektől. Senki nem tudja, hogy mekkora pénzről van szó, de annyi biztos, hogy ez csak Budapesten több milliárd forint kiadást jelenthet majd az ingatlanfejlesztőknek.
Deli Lajos, a fővárosi önkormányzat adóügyi osztályának ügyosztályvezetője elmondta, az önkormányzat a Pénzügyminisztérium (PM) szabályozása szerint járt el. Miután az adóügyekben a PM az önkormányzat felügyeletét ellátó minisztérium, az önkormányzatnak a PM állásfoglalásához kell igazodnia. A tárca pedig kimondta, hogy az alvállalkozói szerződésekre kifizetett összegek nem vonhatók le az adóalapból. Az ingatlanfejlesztők egy része ezért bírósághoz fordult. Ha a különböző bíróságoknak nem sikerül egységes véleményre jutniuk, akkor jogegységi döntésre lesz szükség, tehát a Legfelsőbb Bíróság zárhatja le a vitát.
Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke szerint a jogi vitának több aspektusa van. Úgy véli, az ingatlanfejlesztők a lakás eladása során nem szolgáltatást közvetítenek, hanem egy komplett ingatlant bocsátanak áruba, így ezzel a tétellel nem csökkenthetik az adóalapjukat. Amenynyiben egy forgalmazó készen vásárol egy lakást, majd értékesíti, akkor a vétel eladott áruk beszerzési értékeként mindenképp elszámolható, s levonható az iparűzési adó alapjából. Ellenben, ha egy lakás felépítése során alvállalkozókat foglalkoztat, akkor az azoknak kifizetett összegek nem vonhatók le az iparűzési adó alapjából.
Autósok, figyelem! Újévkor leáll az útdíjfizetési rendszer, mutatjuk a részleteket














Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!