Mégsem volt felhőtlen a tanévnyitó, hiszen az eseménytől függetlenül bajban van az egyetem. Helyzetére jellemző, hogy az említett alkotmányos méltóságok ünnepi beszédükben az egyetem „megmentéséről” beszéltek, merthogy az új szlovák kormány megváltoztatta a révkomáromi intézmény finanszírozási módját, s az úgynevezett „speciális rezsim” helyett – amely az új egyetemek támogatási formáját takarja – a már befutott és jól működő iskolák esetében alkalmazott normatív támogatást juttatja a Selye-egyetemnek. Albert Sándor professzor, az egyetem rektora szerint ezzel a módszerrel havonta 1,5 millió koronás (mintegy 10,5 millió forint) „veszteséget termel” az iskola. A tornaterem átadására pedig csak azért volt lehetőség, mert a felújításhoz szükséges 24 millió koronát még a korábbi Dzurinda-kormány hagyta jóvá.
Albert Sándor az egyetem pénzügyi helyzetét a múlt héten lapunknak úgy jellemezte, hogy a Szülőföld Alaptól fejlesztésre kapott 16 millió forintos támogatásnak köszönhetően tudják csak megtartani a tanévnyitót, ezt a pénzt használják fel a fenntartási költségekre és a bérekre. Pedig az egyetemnek égetően szüksége lenne a fejlesztésekre is, többek között elkerülhetetlen feladata újabb kollégiumi helyek kialakítása, hiszen az egyetem iránt óriási az érdeklődés a szlovákiai magyar fiatalok között; az idén is több mint hatszáz elsős kezdi meg a tanulmányait, összességében ezzel a diákok száma már meghaladja a kétezer-hétszázat. Ugyanakkor amennyiben a szlovák oktatási tárca nem emeli a támogatást, az említett magyarországi pénz legfeljebb november végéig elégséges. A tanévnyitót követő sajtótájékoztatón a rektor ennek megfelelően arról volt kénytelen beszámolni, hogy az „intenzív oktatás” a szeptember– novemberi időszakra összpontosul, decembertől február végéig „vizsgaidőszakot” tartanak, mert ezzel legalább a fűtési költségeket meg tudják spórolni.
Az intézményben az oktatás három karon zajlik, a közgazdaság-tudományin, a pedagógiain és a református teológusképző karon. Az egyetem első négy évfolyamát immár 2700 diák látogatja.
Bóka János: A következő hét évben csaknem 370 milliárd eurót kap az uniós költségvetésből Ukrajna
