Megmenekül-e az egyetem?

Látványosra sikerült az első szlovákiai magyar állami felsőoktatási intézmény, a révkomáromi Selye János Egyetem tanévnyitója: Szili Katalin, a magyar Országgyűlés elnöke átadta rendeltetésének az intézmény tornacsarnokát, s a vendégek között ott volt Pavol Paska, a szlovák parlament elnöke és Dusan Caplovic, a Fico-kormány kisebbségi és emberi jogokkal megbízott miniszterelnök-helyettese is.

Neszméri Sándor
2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mégsem volt felhőtlen a tanévnyitó, hiszen az eseménytől függetlenül bajban van az egyetem. Helyzetére jellemző, hogy az említett alkotmányos méltóságok ünnepi beszédükben az egyetem „megmentéséről” beszéltek, merthogy az új szlovák kormány megváltoztatta a révkomáromi intézmény finanszírozási módját, s az úgynevezett „speciális rezsim” helyett – amely az új egyetemek támogatási formáját takarja – a már befutott és jól működő iskolák esetében alkalmazott normatív támogatást juttatja a Selye-egyetemnek. Albert Sándor professzor, az egyetem rektora szerint ezzel a módszerrel havonta 1,5 millió koronás (mintegy 10,5 millió forint) „veszteséget termel” az iskola. A tornaterem átadására pedig csak azért volt lehetőség, mert a felújításhoz szükséges 24 millió koronát még a korábbi Dzurinda-kormány hagyta jóvá.
Albert Sándor az egyetem pénzügyi helyzetét a múlt héten lapunknak úgy jellemezte, hogy a Szülőföld Alaptól fejlesztésre kapott 16 millió forintos támogatásnak köszönhetően tudják csak megtartani a tanévnyitót, ezt a pénzt használják fel a fenntartási költségekre és a bérekre. Pedig az egyetemnek égetően szüksége lenne a fejlesztésekre is, többek között elkerülhetetlen feladata újabb kollégiumi helyek kialakítása, hiszen az egyetem iránt óriási az érdeklődés a szlovákiai magyar fiatalok között; az idén is több mint hatszáz elsős kezdi meg a tanulmányait, összességében ezzel a diákok száma már meghaladja a kétezer-hétszázat. Ugyanakkor amennyiben a szlovák oktatási tárca nem emeli a támogatást, az említett magyarországi pénz legfeljebb november végéig elégséges. A tanévnyitót követő sajtótájékoztatón a rektor ennek megfelelően arról volt kénytelen beszámolni, hogy az „intenzív oktatás” a szeptember– novemberi időszakra összpontosul, decembertől február végéig „vizsgaidőszakot” tartanak, mert ezzel legalább a fűtési költségeket meg tudják spórolni.
Az intézményben az oktatás három karon zajlik, a közgazdaság-tudományin, a pedagógiain és a református teológusképző karon. Az egyetem első négy évfolyamát immár 2700 diák látogatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.