Nem hoz megtakarítást az iskolák összevonása?

Borsod megyében hatszázötven pedagógust bocsátottak el a 2007–2008-as tanév kezdetén, miközben tizenhárom iskolát zárnak be, s további negyvenkilenc oktatási intézményben történik összevonás vagy egyéb változtatás a kormány oktatásellenes politikája miatt – tudatta tegnap délután Miskolcon megtartott sajtótájékoztatóján Ódor Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke.

Tolcsvai L. László
2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ódor Ferenc megállapította: a 650 fős leépítés megalázó méretűnek nevezhető, s az elnök úgy véli, a gyermeklétszám ugyan valamelyest csökkent a régióban, mégis látszik: az oktatásügy gyors tönkretétele a kormány célja. A tizenhárom településen, ahol megszűnik az iskola, a polgármesterek foggal-körömmel küzdöttek az intézményükért, de nem sikerült eredményt elérni, mert az oktatás finanszírozhatatlanná vált. Ennek oka a kiadások drasztikus növekedése, a fejkvóta csökkenése, illetve az oktatási tárca agyafúrt iskolafenntartási határozatai miatt.
További cél Ódor Ferenc szerint, hogy megszűnjön a kisiskolák önállósága, ami óriási veszélyt rejt magában a jövő oktatáspolitikáját illetően, ráadásul a szaktárca állításával szemben a költségek sem csökkennek települési szinten. Hozzátette: az elbocsátások, bezárások és összevonások Borsodban 62 intézményt érintenek.
Koncz Ferenc, a megyei közgyűlés alelnöke ugyanakkor rámutatott: a szocialista–szabad demokrata koalíció beváltja ígéretét, s tönkreteszi mindazt, amit az előző kormányok felépítettek.
Mint mondta, elítélendő a jelenlegi oktatáspolitika, hiszen olyan döntéseket hoztak, amelylyel az önkormányzatok mozgásterét, iskolai fenntartásának feltételeit szűkítették le, miközben milliárdos fejlesztésekről beszél Gyurcsány Ferenc és baráti köre. Közölte: a kormányzati döntések eredményeképpen egy gyereknek két értéke van. Amennyiben a diák saját falujában tanul, mindössze százezer forintot ér, de amint más iskolába – ahol nagyobb a gyermeklétszám – utaztatják, 285 ezer forint a havi fejkvótája. Koncz Ferenc számítása szerint amennyiben egy település az iskola megtartása mellett dönt, akkor évről évre 30–50 millió forintos bevételtől esik el. Kijelentette: ha a román Nicolae Ceausescu élne, azonnal jöhetne Magyarországra tanulmányozni a falurombolás módját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.