Ódor Ferenc megállapította: a 650 fős leépítés megalázó méretűnek nevezhető, s az elnök úgy véli, a gyermeklétszám ugyan valamelyest csökkent a régióban, mégis látszik: az oktatásügy gyors tönkretétele a kormány célja. A tizenhárom településen, ahol megszűnik az iskola, a polgármesterek foggal-körömmel küzdöttek az intézményükért, de nem sikerült eredményt elérni, mert az oktatás finanszírozhatatlanná vált. Ennek oka a kiadások drasztikus növekedése, a fejkvóta csökkenése, illetve az oktatási tárca agyafúrt iskolafenntartási határozatai miatt.
További cél Ódor Ferenc szerint, hogy megszűnjön a kisiskolák önállósága, ami óriási veszélyt rejt magában a jövő oktatáspolitikáját illetően, ráadásul a szaktárca állításával szemben a költségek sem csökkennek települési szinten. Hozzátette: az elbocsátások, bezárások és összevonások Borsodban 62 intézményt érintenek.
Koncz Ferenc, a megyei közgyűlés alelnöke ugyanakkor rámutatott: a szocialista–szabad demokrata koalíció beváltja ígéretét, s tönkreteszi mindazt, amit az előző kormányok felépítettek.
Mint mondta, elítélendő a jelenlegi oktatáspolitika, hiszen olyan döntéseket hoztak, amelylyel az önkormányzatok mozgásterét, iskolai fenntartásának feltételeit szűkítették le, miközben milliárdos fejlesztésekről beszél Gyurcsány Ferenc és baráti köre. Közölte: a kormányzati döntések eredményeképpen egy gyereknek két értéke van. Amennyiben a diák saját falujában tanul, mindössze százezer forintot ér, de amint más iskolába – ahol nagyobb a gyermeklétszám – utaztatják, 285 ezer forint a havi fejkvótája. Koncz Ferenc számítása szerint amennyiben egy település az iskola megtartása mellett dönt, akkor évről évre 30–50 millió forintos bevételtől esik el. Kijelentette: ha a román Nicolae Ceausescu élne, azonnal jöhetne Magyarországra tanulmányozni a falurombolás módját.
Hatgólos különbség: a magyar válogatott nem tette izgalmassá a címvédő elleni vb-negyeddöntőt
