Nemzeti park a határokon át

Három szomszédos állam elnöke találkozott tegnap a Baranya megyei Kölked határában, a Duna–Dráva Nemzeti Parkban, hogy az Európa egyik legnagyobb vizes élővilágrendszerén létrehozandó közös természetvédelmi területről tárgyaljanak.

Bóka Máté Ciprián
2007. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy Duna menti – a horvát Észak-Baranyát, a szerb Bácskát és a magyar Béda-Karapancsát is magában foglaló –, határokon átnyúló természetvédelmi régió létrehozását szorgalmazta tegnapi baranyai találkozóján a magyar, a horvát és a szerb köztársasági elnök.
A három államfő által meglátogatott területre az élőhelyek rendkívüli változatossága jellemző: a nyílt folyómeder ugyanúgy megtalálható itt, mint a száraz rét vagy a sásos vegetáció. A magyar Alsó-Duna-völgy vidéke hasonló adottságokkal bír, mint a szerb és a horvát Felső-Duna völgye: viszonylag nagy hullámterekkel, azokat meg-megszakító holtágakkal, belső tavak maradványaival, illetve érintetlen ártéri erdőkkel találkozhatunk.
Az állatvilág is szinte ugyanaz: a Duna–Dráva Nemzeti Parkban, a Kopácsi-réten vagy a Gornje Podunavlje Sepicel Nature Reserve területén csaknem nyolcvan pár rétisas és majd száz pár fekete gólya fészkel. Ezzel az egyelőre csak a tervekben létező közös természetvédelmi terület adja a legjelentősebb közép-európai populációját ezen madaraknak. A hármas elnöki találkozó céljaként a megbeszélés előtti sajtótájékoztatón Sólyom László az ökológiai szempontoknak megfelelő fejlesztések összehangolását jelölte meg. Mint mondta, nem csupán hagyományos természetvédelemben gondolkodnak, de hangsúlyt fektetnek a növény- és az állatvilág megőrzése mellett a turizmusra, illetve a vízvédelemre is. Hozzáfűzte, nemcsak azt szeretnék, hogy a szarvasok vagy a gólyák közlekedhessenek szabadon, hanem azt is, hogy a nemzetek lakói is ugyanezt tehessék – a korábbi háborús övezet pedig a bizalom szférájává váljon.
Stipe Mesic, a Horvát Köztársaság elnöke a vízminőség védelmének fontosságát emelte ki, s úgy vélte, a három elnök kezdeményezése is bizonyítja az európai egység fontosságát. A szerb államfő, Borisz Tadics a találkozót a szomszédos országok lakóinak szóló üzenetként értékelte, amellyel megmutatják, hogy együtt képesek megvalósítani egy határokon átnyúló területi egység természetvédelmi programját. A szerb elnök háromoldalú megállapodásra is javaslatot tett, amely szerint természeti csapások esetén Magyarország, Horvátország és a Szerb Köztársaság a jövőben kölcsönösen nyújtsanak segítséget egymásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.