Skandinávia is az Arktiszra figyel

Az orosz vezetés nemrégiben szimbolikus tengerfenéki zászlókitűzéssel jelentette be igényét az Arktisz jelentős hányadára. A kérdésnek azonban nem csak nagyhatalmi relációban van jelentősége, a skandináv országok sem akarják parlagon hagyni saját „tortaszeletüket” az Északi-sarkvidéken.

2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Järfälla)
Bár Moszkva lépésének súlyát Washingtonban azzal igyekeztek kicsinyíteni, hogy a nyugati világban is figyelnek a sarkvidékre, arra az egyik legjelentősebb védelmi és nemzetbiztonsági területen mozgó skandináv multinacionális cég, a svéd Saab hívja fel a figyelmet. Az egykor repülőgépgyártással induló vállalat a hét végén ünnepelte hetvenedik születésnapját, és az ebből az alkalomból tartott tájékoztatóján Ake Svensson vezérigazgató is jelentőségteljes utalást tett a „sarki kérdésre” a cég fejlesztési központjában, a Stockholmhoz közeli Järfällában. Míg azonban a hírek többsége a kontinentális talapzatban fellelhető energiakincsekre hívja fel a figyelmet, a saját profitját megbízható stratégiai elemzésekre alapozó cég vezetője kiemelte, hogy a sarki jégsapka visszahúzódásával egy új, Ázsia északi partjai mentén folyamatosan nyitva álló hajózási útvonal létrejöttével kell számolni a nem túl távoli jövőben. Márpedig errefelé lényegesen rövidebb idő alatt lehetne a Távol-Keletre jutni, ami azonmód felveti az új útvonal feletti ellenőrzés kérdését is, annak biztonságpolitikai, védelmi következményeivel egyetemben.
A Saab – amely szerint a XXI. században nem a határokat kell megvédeni, hanem az útvonalakat, vagy ahogy ők fogalmaznak, az „áramlásokat” kell őrizni – maga is érdekelt a sarki kérdésben. Norvégiával együttműködve kutatja a selfben lévő természeti kincsek hatékony kiaknázásának lehetőségét.
Norvégiában már az elmúlt néhány év elemzéseiben is arra hívták fel a figyelmet, hogy a „fősodrú biztonságpolitika” divatos hangsúlyaival (terrorizmus, Közel-Kelet, Közép-Ázsia) szemben a hagyományos hatalmi szembenállásból továbbra is származhatnak kihívások. Ezeket táplálja az is, hogy a másutt bekövetkező nyersanyagéhség arra kényszerítheti a nemzetközi tényezőket, hogy a sarkvidék nehezen hozzáférhető kincsei felé nyújtsák ki a kezüket. Az arktiszi kontinentális talapzatban a technológiai korlátok miatt eddig kiaknázatlanul fekvő természeti erőforrások új konfliktusok forrásai lehetnek.

Gripen-ambíciók. A Saab hetvenedik születésnapja alkalmából a repülőgépgyárnak helyt adó Linköpingben elhangzott: a csehországi Gripen-ügylettel kapcsolatos vizsgálatban minden dokumentumot átadtak az ügyészségnek. A cég szerint azokban nincs rájuk nézve terhelő adat. A Saab további megrendelésekben reménykedik, így meghívást kapott „korunk vadászgépüzletére” a 126 gépre vonatkozó indiai beszerzési eljárásra. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.