Szívbeteg piacok a hitelválság után

2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Infarktuson esnek át a piacok az amerikai hitelválság nyomán, ha nem cselekszünk, a beteg meg fog halni – áll a Financial Times brit napilap tegnapi elemzésében, amely a gazdasági hullámvölgy lehetséges hatásaival foglalkozik, s idézi a Gazdasági és Együttműködési Tanács (OECD) lesújtó megállapításait. A szervezet legfrissebb jelentése ugyanis úgy fogalmaz, hogy a válság az egész világgazdaság növekedését lelassítja, mivel az USA-ból induló negatív folyamatok hatása „hosszabb ideig, s nagyobb mértékben fog érvényesülni, mint az eredetileg várható volt”. Az OECD szakértői szerint jobb piaci szabályozás szükséges, hogy kezelni lehessen az amerikai ingatlan- és hitelpiacon kialakult aggasztó helyzetet.
– A kilátások kevésbé rózsásak, és sokkal bizonytalanabbak – szögezi le az elemzés, amely lefelé módosította a világ hét legerősebb gazdaságának GDP-fejlődésére vonatkozó előrejelzését is. A lassulás elsődleges okát a válság nyomán kialakult keményebb hitelezési feltételekben jelölték meg a szakemberek, akik hangsúlyozzák: a központi bankok helyesen, időben és megfelelő erővel reagáltak a krízis kitörésekor. Az OECD elemzői úgy ítélik meg, hogy ezzel sikerült kordában tartani a pénzügyi folyamatokat, és elősegíteni a kockázatok szükséges újraárazását. Ugyanakkor felhívják a figyelmet a spekulatív alapok által is ellenőrzött amerikai másodlagos jelzálogpiac ellenőrizetlenségének veszélyeire és szabályozatlanságára, és a szektor erőteljesebb felügyeletét tartják szükségesnek. A Financial Times által megszólaltatott befektetési szakértők szerint a tőkepiacok kritikus időszak előtt állnak, mert most derül ki, hogy a hitelválság okozta „szívinfarktust” miként vészelik át. Szakértők szerint a következő hat hét dönti el, sikerül-e átárazni a jelzáloghitelek valós kockázatát, mert ellenkező esetben „a beteg meg fog halni”. A brit lap szerint a pénzügyi rendszereket megbéníthatja a hitelválság okozta óriási veszteség, illetve az ennek nyomán kialakult bizalmatlanság. A bankközi piacokon ezért megnőttek a kölcsönök kamatai, amelyek az 1998-as pénzügyi válság óta nem álltak ilyen magas szinten. A cikk kiemeli, hogy az amerikai szövetségi központi bank (Fed) és az Európai Központi Banktól eltérően a nagy-britanniai jegybank, a Bank of England még nem avatkozott közbe, s nem állt elő válságkezelési megoldásokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.