Kevesebb idős ember kerülhetne be a szociális intézményekbe, ahová ráadásul a bejutásért a mostaninál többet kellene fizetni. Megszüntetnék a fogyatékosoknak nyújtott kötelező szolgáltatások egy részét, felszámolnák a családtámogatási kifizetőhelyeket – a szociális törvény módosítását célzó javaslatcsomag kapcsán egyebek mellett ezeket kifogásolja a KDNP.
– A kormány szűkítené az idősek számára az intézménybe jutás lehetőségét: akinek napi négy óránál kevesebb ápolási szükséglete van, az nem kerülhetne bentlakásos intézménybe – ismertette a KDNP-s Soltész Miklós, aki elfogadhatatlannak tartja, hogy a kabinet nyugdíjasok számára vagyon- és jövedelemvizsgálattal állapítaná meg a szociális intézményekben fizetendő térítési díj mértékét. A Szociális Ellátók és Ellátottak Egyesülete már tavasszal módosító javaslatokat nyújtott be a tárcának a készülő tervezethez. – Sajnos a leglényegesebb kérdésekben nem történt változtatás, nem vették figyelembe az álláspontunkat – fogalmazott Pósfai Gábor. Az egyesület alelnöke úgy látja, jelen formájában a tervezet sem az intézmények, sem az ellátottak érdekeit nem szolgálja.
A tervezet szerint megszüntetnék a támogató szolgálatokat is, amivel szűkülne a kistelepüléseken, fogyatékkal élő mozgáskorlátozott emberek gyógyintézménybe szállításának lehetősége.
Soltész a családokat érintő, tervezett módosítások között említette, hogy a jövőben – a megszokottakkal ellentétben – nem a munkáltató fizetné ki a családi pótlékot, az anyasági támogatást és a gyermekgondozási segélyt dolgozóinak. A munkavállalóknak a tervezet szerint az államkincstár területi szerveihez – egyénileg – kellene fordulniuk.
Kökény Mihály (MSZP) – hangsúlyozva, hogy nem új törvényről, csupán módosításokról van szó – közölte: a javaslat megalapoz egy bizonyos forrásnövelést. A képviselő azonban nem kívánt további részletekre kitérni.
Kapu Tibor: Mi, magyarok szerencsések vagyunk, hazánkat körülhatárolják a Kárpátok, így nagyon jól látható fentről
