Tartsa fenn a kormány a hatósági árszabályozás lehetőségét a nyitott villamosenergia-piacon is – jelentette ki Fónagy János fideszes országgyűlési képviselő. Mint mondta, az új villamosenergia-törvény szerint januártól az áram gyakorlatilag szabad áras termékké válik, így a kormány nem szabhatja meg, mennyi lehet a legmagasabb tarifa. – Korábban a piacnyitást szorgalmazó SZDSZ azt hangoztatta, nem fog nőni az áram ára a megnyíló energiapiac hatására. Később azonban napvilágot láttak olyan szakmai vélemények, melyek szerint 30–50 százalékos drágulás is bekövetkezhet – emelte ki az ellenzéki politikus. Hozzátette, hogy 2006-ban összesen 15,1 százalékkal növekedett az áramár, ami az unió 25 tagállama közül a negyedik legmagasabb emelés volt, s újabb nagymértékű drágulást a magyar társadalom képtelen lenne elviselni. Kérdésünkre úgy fogalmazott, igaz ugyan, hogy az új törvényben a hatósági ár is megjelenik a közüzemi szolgáltatók nyomdokaiba lépő egyetemes szolgáltatók esetében, de ez szerinte nem elég.
A sajtóban megjelent különféle prognózisok szerint az áram 10–50 százalékkal drágulhat jövőre. A szórás azért ilyen nagy, mert az árak alakulása nagyban függ azoktól a végrehajtási rendeletektől, amelyeket a nyáron elfogadott villanytörvényhez készít a gazdasági tárca. Jelenleg az egyik legnagyobb talány az, hogyan alakulnak át az erőművek és a Magyar Villamos Művek (MVM) közötti hosszú távú áramvásárlási szerződések. A kormány eddig azt hangsúlyozta, a nyílt piaci verseny elérése érdekében ezek megszüntetésére van szükség, ám mivel Magyarországon nagyon kevés az erőmű, az áramigény viszont egyre nő, ilyen lépés biztosan drasztikus áremelkedést hozna magával. Az MVM és a területi szolgáltatók között fennálló, úgynevezett villamosenergia- adásvételi szerződések módosítása, esetleges megszüntetése is hatással lehet az árra, a piacnyitás konkrétumai azonban továbbra sem ismertek, holott az idő sürget. Január elseje sincs már messze, ám a parlament által megszavazott törvény értelmében az MVM-nek már október végén tisztáznia kell, hogy mennyi lekötött áramot bocsát árverésre – akkor talán tisztábban látunk majd.
A villamosenergia-törvény szerint jövő évtől az egyetemes szolgáltatók fogják biztosítani mindazok számára az áramellátást, akik nem a szabad piacról szeretnék vételezni a villamos energiát. Egyetemes szolgáltatótól vásárolhat például minden lakossági fogyasztó, valamint azok a vállalkozások, amelyek nem használnak háromszor 25 ampernél erősebb áramot tevékenységükhöz. Számukra megmarad valamennyi az állami védelemből, az egyetemes szolgáltatók árait ugyanis továbbra is az állam állapítja majd meg, tisztán a piac szeszélyeinek lesznek azonban kitéve azok a kisvállalkozások – például varrodák, asztalos- és autószerelő-műhelyek –, amelyek tevékenysége áramigényes. Kérdés, hogy ezek a zömmel tőkeszegény és alkuképtelen társaságok milyen áron jutnak majd áramhoz jövőre.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
