Elkészült a jövőre hatályba lépő adócsomag, amelyet a kormány szeptember végén fogadhat el. Az Index a vaskos adócsomag egyes elemeit ismertette a birtokába került tervezetből. A legfontosabb változás az önkormányzatokra hárított adóemelés lenne, amelynek értelmében 2009-től akár már tízmillió forint értékű lakás, telek, üdülő, illetve más épület után is adót kellene fizetni, amelynek mértékét a Pénzügyminisztérium (PM) nagyvonalúan a nagyrészt ellenzéki kézben lévő önkormányzatokra „bízná”. Ez azt jelenti, hogy az illetékes önkormányzat döntene, alkalmazza-e a maximális 0,5 százalékos adókulcsot magánszemélyek tulajdonában lévő lakások, üdülők vagy más építmények után, illetve kivet-e legfeljebb másfél százalékos adót a többi – tehát kereskedelmi, vállalkozási célú vagy a vállalkozás tulajdonában álló – építményre. A kormányzat célja, hogy a helyhatóságokat inkább az értékalapú építmény- és telekadó felé terelje, ami burkolt formájú ingatlanadót jelenthet – teszi hozzá az Index. A tervezet szerint az építménytulajdonosoknak bevallást kell majd adniuk a lakás, üdülő, garázs, melléképület, telek és más épület fontosabb jellemzőiről, amelynek alapján egy táblázat segítségével kalkulálható ki a megfizetendő adóteher mértéke. Az adóhatóság az illetékhivatali adásvételben feltüntetett adatokat is nézi majd, amikor kiszabja az alkalmazandó négyzetméterárakat. A PM szerint a helyi önkormányzatok övezeteket alakíthatnak ki, s kiválaszthatják az egyes övezetekre érvényes négyzetméterértékeket. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, hogy a tervezett változások egyre inkább a kisebb vagyonnal rendelkezők megadóztatása felé mutatnak.
– Figyelembe kell venni azt is, hogy a saját lakást már egyszer leadózott eredményből építette a tulajdonos, vagyis ezt a jövedelmet ismételten megadóztatná a kormány – tette hozzá Gémesi.
A személyi jövedelemadónál is számíthatunk negatív változásokra: aki évente 1,250 millió forintnál többet, de 2,762 millió forintnál kevesebbet keres, az a havi 11 ezer forintnyi adójóváírásnak csak egy részét veheti igénybe. Kedvezőtlen irányba változnak az ingatlaneladás utáni adók is, itt az adóviszszakérés lehetőségei szűkülnek majd le.
A vállalkozók szempontjából fontos tényező, hogy 2008-ban is megmarad az eva és az ekho, s leegyszerűsödik négy kis tétel adója. A munkáltatói járadék, a rehabilitációs, a szakképzési és az innovációs hozzájárulást összevonnák, s az új közteher alapja a bruttó munkabér lenne, mértéke pedig 5,5 százalék. A jövedéki adó ismételt emelése következtében a cigaretta is drágább lesz, amelyet jövőre két alkalommal is növelni fog a kormányzat.
A luxusadót érintő változás, hogy százmillió forint értékhatár felett kell ugyan fizetni, de az alapja az 50 millió forintot meghaladó rész lesz, vagyis a tétel ebben az esetben emelkedik. Lényeges változás, hogy a magánszemélyek mellett immár a vállalkozások is bekerülnek az adófizetők körébe.
Orbán Viktor: „még 268 nap”
