Utcára mennek a szegedi diákok

Munkatársunktól
2007. 09. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ők már nem lehetnek velünk, mert nem volt elég pénzük – olvasható annak a 34 fekete és fehér, ember nagyságú bábunak a nyakában, amelyet a Szegedi Tudományegyetem rektori hivatala előtt állítottak fel. Az egyetem hallgatói önkormányzata a bábuk másik oldalára a tandíj történetéről, várható hatásáról szóló írásokat függesztett ki, míg némelyiken kormánypárti politikusok ezzel összefüggő nyilatkozatait idézik. Az egyik óriástáblán az uniós országok minimálbérét és a diákok által fizetendő pénzösszeget szedték táblázatba: ebből kiderül, hogy a legkisebb fizetéshez képest az egyik legmagasabb tandíjat a magyar diákoknak kell fizetniük.
Török Márk, a hallgatói önkormányzat elnöke elmondta: azért választották ezt a módját a demonstrációnak, mert így jóval több embert tudnak megszólítani, mint egy „szimpla tüntetéssel”. Ezzel együtt holnap este hat órakor tömegdemonstrációra várnak minden szegedi hallgatót a rektori hivatal elé, a Dugonics térre. Nem alapvetően a tandíjjal van gondjuk: szó nélkül fizetnének, ha kapnának érte valamit, és ha szüleiktől az állam nem ilyen magas adókat szedne be.
A szegedi egyetemre körülbelül 1100 hallgató jutott be a pótfelvételiken, így összesen 7600 gólya kezdi meg az új tanévet. A nappali tagozatos kapacitást javarészt sikerült feltölteni, azonban a levelező tagozaton 1500-zal kevesebben kezdik meg a tanulást, mint tavaly.

Pécsett forrnak az indulatok. Pécsett a baloldali többségű képviselő-testület egy héttel a tanév kezdete előtt döntött arról, hogy – összevonásokkal – csaknem húsz olyan osztályt alakít ki, amelyekben a törvényileg engedélyezett maximális létszámot meghaladó diák tanul. Az előírások szerint azonban az önkormányzatnak ehhez engedélyt kellene kérnie az Országos Közoktatási Értékelési és Vizsgaközponttól is. Ezt eddig nem tették meg. Ráadásul a szülői, illetve a diákszervezetek sem adták még hozzájárulásukat a döntéshez.
Közben a regionális fejlesztési tanács elnöke, Wekler Ferenc tegnap jelentette be azt, hogy összesen 10,3 milliárd forint fejlesztési forráshoz juthatnak a Dél-Dunántúl integrált oktatási intézményei a közeljövőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.