Vagy munkahely, vagy nyugdíj

Két lépcsőben „ösztönzi” a korhatár alatti nyugdíjasokat a kormány, hogy minél tovább aktív szereplői maradjanak a munkaerőpiacnak. Az előre hozott nyugdíjazás feltételei elsőként a jövő évtől változnak, majd 2010-től. Annak, aki nyugdíjasként munkát vállal, és éves jövedelme meghaladja a minimálbér tizenkétszeresét, szüneteltetik az ellátását.

Pilári Darinka
2007. 09. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cél az, hogy azok kérjék korai nyugdíjazásukat, akik valóban nyugdíjba vonulnak, és legfeljebb eseti jelleggel végeznek munkát – áll a Kormányszóvivői Iroda válaszában arra vonatkozóan, milyen szándék áll az intézkedés hátterében.
Januártól azok, akik előre hozott öregségi nyugdíjba kívánnak menni, emellett még dolgoznak is, elbúcsúzhatnak nyugdíjuktól, ha keresetük egy éven belül meghaladja a mindenkori minimálbér tizenkétszeresét.
Három év múlva ezt az intézkedést kiterjesztik minden korhatárt be nem töltött nyugdíjasra, függetlenül attól, hogy 2008 előtt vagy után vonult nyugdíjba.
A szaktárca tájékoztatása szerint a gyakorlatban ez úgy fog kinézni, hogy az APEH adatközlése alapján a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság határozatban intézkedik a nyugdíj folyósításának szüneteltetéséről, a tárgyév december 31-ig terjedően. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium közleménye azért hozzáteszi: a számítás tekintetében minden évben tiszta lappal indul az illető.
Az intézkedés a társadalmi berendezkedést kevésbé veszi figyelembe. A „fiatal” nyugdíjasok legtöbbje ugyanis nem önmaga gazdagítására dolgozik, hanem mert a családot ő tudja leginkább támogatni. „A foglalkoztatott és vállalkozó nyugdíjasoknak jobb az egészségügyi állapotuk, ezt felmérések is igazolják” – fogalmazott Soltész Miklós. A keresztény demokrata országgyűlési képviselő szerint ez a kormányzati intézkedés nem oldja meg a problémákat, mivel a megszokott módon, hirtelen kíván hozzányúlni egy olyan területhez, amit megértéssel és tisztelettel kellene kezelni.
A politikus további, az időseket érintő változásokra is felhívta a figyelmet: meg kell szüntetni a munkaviszonyt a jövő évtől, ha valaki előre hozott, illetve csökkentett előre hozott öregségi nyugdíjat igényel. Eszerint a nyugdíjba vonuláskor az egyénnek nem lehet aktív munkaviszonya, vagyis ha nem is bocsátanák el, fel kell mondania.
Ezzel az intézkedéssel az, aki nyugdíjasként dolgozik, átlagosan közel háromszázezer forinttal fog kevesebbet keresni évente, mint korábban (átlagnyugdíjjal és százezer forintos bruttó munkabérrel számolva).
Magyarországon jelenleg korhatár alatti nyugdíjba a nők 57, férfiak 60 évesen vonulhatnak. Ez azonban 2009-től változik, akkor mindkét nem számára egységesen 59 év lesz az előre hozott nyugdíjkorhatár.
Ahogy azt a Magyar Nemzet korábban megírta, az idén többszörösen is sújtja a kormány az időseket. A jövő évtől több mint nyolc százalékkal alacsonyabb ellátásra számíthatnak azok, akik 2008-ban mennek nyugdíjba. Ennek oka, hogy januártól változnak a nyugdíj-megállapítás szabályai.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.