Súlyos kritikákat fogalmazott meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a tavalyi büdzsé végrehajtásáról szóló jelentésében, amelyből kiderül, hogy a számvevők korábbi figyelmeztetései ellenére 2006-ban folytatódott, sőt felerősödött a felelőtlen költekezés. Az állam tavalyi gazdálkodása teljes mértékben eltért a költségvetési törvényben meghatározottaktól: a parlament által elfogadott 1580,6 milliárd forinttal szemben végül 2199 milliárd forint lett az államháztartás hiánya, ami 618,4 milliárd forintos túllépés. A megalapozatlan pénzkezelés nyomán év végére a deficit csaknem 40 százalékkal lett nagyobb a tervezettnél, ami az államadósság további, ütemes növekedését okozta.
A számvevők jelentésükben arra is emlékeztetnek, hogy hivataluk már 2005 őszén, a költségvetési törvény parlamenti tárgyalása előtt figyelmeztetett a deficitet és az államadósságot övező jelentős kockázatokra. A számvevői aggodalmak végül jogosnak bizonyultak. Az ÁSZ szerint a költségvetés „kézbentartásának” hiányosságát mutatja az is, hogy az éves finanszírozási tervet Veres János pénzügyminiszternek az év során ötször kellett módosítania. Megalapozatlan kifizetéseket állapítottak meg a számvevők a központi költségvetésben, a társadalombiztosítási alapoknál és az önkormányzatoknál is: a központi büdzsé 1545,8 milliárd forinttal, a tb-alapok 99 milliárd forinttal, míg a települések 121,7 milliárd forinttal költöttek többet a törvényben rögzített mértéknél. Az ÁSZ megállapításai értelmében tavaly káosz uralkodott az állami gazdálkodásban: a közpénzeket sokszor átláthatatlanul költötték el, s a nyomon követhetőséget az állandó átszervezések is hátráltatták. A kormányzat többszöri szerkezeti átalakításai kidolgozatlannak bizonyultak, sőt a múlt évre tervezett átszervezések közül több még az év végére sem fejeződött be.
A közpénzek áramlása a turisztikai, a sport-, a határon túli magyarokkal kapcsolatos területeken különösen homályos volt, s nem lehetett ellenőrizni pontosan, milyen célokra pontosan mennyi pénzt fordított az állam.
A hanyag gazdálkodás miatt az ÁSZ jelentésében leszögezi: tovább nem halasztható a szabályalapú költségvetés bevezetése, azaz az eddigieknél jóval szigorúbb tervezés és ellenőrzés megvalósítása a közpénzek területén. A számvevők mindezek alapján azt kérik a kormánytól, hogy a jövőben követelje meg a kormányzati szerkezeti átalakításokkal összefüggő feladatok szabályszerű végrehajtását. A konkrét javaslatok között szerepel többek között az egészségügyi miniszter mielőbbi beszámoltatása az úgynevezett teljesítményvolumen-korlát eddigi tapasztalatairól, az egészségügyi kapacitások alakulásáról és a struktúraátalakítás végrehajtásáról. Az ÁSZ kiemelten foglalkozik a jelentésben a 4-es metró eddigi beruházásaival, amelyekkel kapcsolatban számos szabálytalanságot és jelentős, 30 százalékot meghaladó túlköltekezést tárt fel. Emiatt a számvevőszék azt kéri a kormánytól, gondoskodjon a beruházás megfelelő ellenőrzéséről.
A családi és szociális támogatások kiutalásánál ugyancsak számos szabálytalanságot tártak fel a számvevők. Megállapításaik szerint a vizsgált önkormányzatok háromnegyede nem alakította ki a támogatások ellenőrzési rendszerét, ez pedig visszaélésekre ad lehetőséget.
Cucurella szelleme? Hajhúzásért piros lap és az év védése a női Eb rangadóján + videó
