Szávay tegnap az első párban sétált ki az ukrán Vakulenkóval a kettes számú pályára, a Louis Armstrong-arénába. Talán a korai kezdés miatt – helyi idő szerint délelőtt tizenegy óra –, talán mert tegnapig még egyikük sem tartozott a legnagyobb sztárok közé, viszonylag kevesen foglaltak helyet a lelátón a mérkőzés kezdetekor.
Először Szávay adogatott, s egyből igazolta a régi tételt, miszerint ez veszélyes feladat. Vakulenko egyből elvette a szervajátékát, majd utána magabiztosan hozta a sajátját, így elhúzott 2-0-ra. Szávay nehezen lendült játékba, ennek jeleként második adogatásánál 40:15-nél két labdamenetet rontott, s csak utána hozta a gémet. A következő játékban ismét 40:15 volt a szerváló fél, tehát Vakulenko javára, ám innen Szávay négy pontot szerezve fordított, azaz visszavetette az adogatást, s egyenlített 2-2-re. Ezt követően üggyel-bajjal – ellenfelének bréklehetősége volt – átmenetileg a vezetést is átvette. Vakulenko simán teljesítette a maga adogatógémét, majd Szávay megint szorult helyzetből a sajátját, ezzel 4:3-ra alakult a meccs. Az első szett hajráját a magyar teniszező bírta jobban. Kihasználva a második bréklabdát, elvette ukrán ellenfele adogatását, s 5:3-ra vezetett, tehát a játszmáért adogatott. Ez ugyan nem sikerült, de Vakulenkóét ismét elvette, s 6:4-re megnyerte az első játszmát.
Tipikus női meccset vívott a két teniszező sok hibával, bizonytalan adogatójátékokkal, de leheletnyivel szerencsére Szávay volt jobb. Bár nagyon gyors, egyedül ellenfele precíz rövidítéseivel nem tudott mit kezdeni. Az ukrán játékos valamivel jobban is szervált – összesen négy ászt ütött, a magyar teniszező egyet –, ám a fontos pontokat rendre Szávay nyerte. S ez döntött.
A második játszmában egészen 3:3-ig mindketten hozták az adogatásukat, ekkor Szávay elvesztette a sajátját. Ezzel új sorozatot nyitott, mert így tett Vakulenko is, majd ismét egymás adogatásaiból élt a két fél. Félő volt, hogy 5:5-nél is ez lesz a helyzet, ám három bréklabdát hárítva éljátékosunk végül megnyerte az adogatását. Kisebb nehézségek árán, 40:40-ről ezt tette Vakulenko is, így következett a rövidítés.
S itt már nem volt vita. Szávay pillanatnyi kételyt és ellenfelének esélyt sem hagyva 7-1-re hozta ezt a játékot, 7:6-ra a szettet, s 2-0-ra a mérkőzést. Eddig még szettet sem vesztett a versenyen. (Az utolsó gémet a Eurosport is élőben közvetítette. 6:4, 30:0-nél egyszer már odakapcsolt a csatorna, de a kis kitérő után a Vueltát az európai labdarúgó-összefoglaló követte. Óriási szerencse, hogy Szávay meccsének finisére újra a US Open került sorra.)
Nem titkoljuk el, hogy a meccs nem volt túl magas színvonalú, Szávay 34, Vakulenko pedig 29 ki nem kényszerített hibát vétett, a nyerő ütések aránya pedig 31:20 volt. Összességében a mi játékosunk szerzett több pontot (88:80), így megérdemelt győzelmet aratott. Remélhetőleg ennyivel nem éri be, mert túlzás nélkül jó esélye van a döntőbe jutásra. A nyolc között azzal a Kuznyecovával találkozik, aki ellen az első megnyert szett után feladni kényszerült a New Haven-i torna fináléját. Az elődöntőben papíron még nála is könnyebb ellenfél következhet, mert a még versenyben lévő „nagyágyúk” – a két Williams, Henin és Jankovics – a másik ágon vannak.
Bármit hoz is a folytatás, azt már senki nem veheti el Szávay Ágnestől, hogy Grand Slam-tornán a legjobb nyolc közé jutott. Magyar teniszezőnek hasonló utoljára 2001-ben sikerült, akkor Mandula Petra a Roland Garroson játszott negyeddöntőt. Tegnap óta nem kérdéses, Szávaynak a legjobb női játékosok között van a helye.
Női egyes, nyolcaddöntő: Szávay–Vakulenko (ukrán) 6:4, 7:6 (7-1); Kuznyecova (orosz, 4.)– Azarenka (fehérorosz) 6:2, 6:3; Jankovics (szerb, 3.)–Bammer (osztrák, 19.) 6:4, 4:6, 6:1; Henin (belga, 1.)–Szafina (orosz) 6:0, 6:2; V. Williams (amerikai, 12.)–Ivanovics (szerb, 5.) 6:4, 6:2; S. Williams (amerikai, 8.)–Bartoli (francia, 10.) 6:3, 6:4, Peer (izraeli, 18.)–A. Radwanska (lengyel, 30.) 6:4, 6:1. Férfi egyes, 3. forduló, érdekesebb eredmények: Djokovics (szerb, 3.)–Del Potro (argentin) 6:1, 6:3, 6:4; Nadal (spanyol, 2.)– Tsonga (francia) 7:6 (7-3), 6:2, 6:1; nyolcaddöntő: Roddick (amerikai, 5.)–Berdych (cseh, 9.) 7:6
(8-6), 2:0-nél Berdych feladta.
Van az a pénz meg pofátlanság, ami miatt a Real Madrid is meggondolja magát
